Który fotelik samochodowy mam kupić?

Wybór fotelika samochodowego może wprowadzić Cię w konsternację. W naszym przewodniku wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć, kupując fotelik dla niemowlaka, malucha lub starszaka, i pomagamy Ci podjąć decyzję.

Jak wybrać fotelik samochodowy: czy rozmiar jest właściwy? 

Twoje dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym odpowiednio dobranym do jego wymiarów. W przeciwnym razie możesz narażać je na niebezpieczeństwo i łamać przepisy. Możesz wybrać fotelik samochodowy odpowiednio do wzrostu dziecka (i-Sizelub jego wagi (R44).

Jak wybrać fotelik samochodowy: który fotelik jest odpowiedni do mojego samochodu?

Gdy już znajdziesz fotelik odpowiedni do wymiarów swojego dziecka, musisz jeszcze upewnić się, czy pasuje do Twojego samochodu. Jeśli nie masz samochodu wyposażonego w punkty ISOFIX, musisz wybrać fotelik mocowany za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu. Jeśli masz samochód z punktami ISOFIX, możesz wybrać fotelik ze złączem ISOFIX albo mocowany za pomocą pasów bezpieczeństwa.  

 

 • Obie opcje są bezpieczne pod warunkiem prawidłowego zamocowania.  

 • Obie mają swoje wady i zalety.   

Przeczytaj nasz artykuł na temat różnic między fotelikami ISOFIX i mocowanymi pasami bezpieczeństwa, by móc łatwiej dokonać wyboru.  

Jeśli nie masz pewności, który fotelik samochodowy jest odpowiedni do Twojego samochodu, skorzystaj z naszego narzędzia online.

Porady dotyczące bezpieczeństwa fotelików samochodowych: czy potrzebuję fotelika samochodowego z uprzężą 5-punktową? 

Wyniki testów pokazują, że uprząż 5-punktowa zapewnia największe bezpieczeństwo podczas podróży z noworodkiem i małym dzieckiem.  

Co się dzieje w razie kolizji: 

 • Uprząż pewniej utrzymuje dziecko w foteliku. 

 • Uprząż przytrzymuje dziecko w okolicach ramion i bioder, będących zwykle najmocniej zbudowanymi częściami ciała. Zapewnia to ochronę miękkich części ciała, takich jak brzuch i ogranicza ryzyko poważnych obrażeń. 

 • Uprząż 5-punktowa daje się w prosty sposób dopasować do dziecka, zapewniając optymalną ochronę. Innowacyjny system pasów Maxi-Cosi Easy-in ułatwia zapinanie, ale funkcja ta nie jest oferowana standardowo we wszystkich naszych fotelikach samochodowych.  

Aby poznać wszystkie zalety uprzęży 5-punktowej, przeczytaj nasz przewodnik. 

 

Porady dotyczące bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Czy dziecko powinno podróżować tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

 

 • W czasie czołowego zderzenia dzieci podróżujące przodem do kierunku jazdy mogą zostać wyrzucone do przodu. Jest to obciążenie dla głowy i szyi, które może spowodować poważne obrażenia.  

 • Jeśli Twoje dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, fotelik rozkłada siłę uderzenia na całe plecy, chroniąc delikatną głowę i szyję. 

 • Biorąc pod uwagę, że 70% wypadków to zderzenia czołowe, dopóki mięśnie i kości dzieci nie rozwiną się prawidłowo, najbezpieczniejszą dla nich pozycją w czasie jazdy samochodem jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. 

 • Dzieci ważące mniej niż 9 kg w fotelikach samochodowych ECE R44 muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy.  

 • Jeśli używasz fotelika samochodowego i-Size, dziecko musi podróżować tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15 miesiąca życia.  

 • Specjaliści zalecają wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, czyli do około czwartego roku życia.  

Dowiedz się, dlaczego ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejsze. 

Czy foteliki i-Size są najlepsze? 

Foteliki samochodowe zgodne z normą i-Size są uważane za najbezpieczniejsze i w porównaniu z fotelikami samochodowymi z homologacją ECE R44/04 zapewniają lepszą ochronę głowy i szyi dziecka.  

Dlaczego? 

 • W ramach normy i-Size uwzględniane są wyniki testów kolizji bocznych. 

 • Testy bezpieczeństwa zgodnie z normą i-Size są przeprowadzane z użyciem manekinów Q wyposażonych w większą liczbę czujników niż manekiny używane podczas testów zgodnie z normą R44 (seria P).  

 • Twoje dziecko musi podróżować w bardzo bezpiecznej pozycji tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15 miesiąca życia. 

 • Niektóre foteliki samochodowe i-Size mogą być używane w pozycji odwróconej aż dziecko osiągnie wzrost 105 cm, czyli mniej więcej do czwartego roku życia. 

 • Fotelik samochodowy i-Size ze złączami ISOFIX mocuje się bezpośrednio do nadwozia pojazdu. Foteliki samochodowe ISOFIX zostawiają mniejszy margines popełnienia błędu przy ich montażu w samochodzie. 

Więcej informacji na temat zalet fotelików samochodowych i-Size można znaleźć tutaj. 

Pamiętaj: Niektóre foteliki samochodowe R44/04, takie jak Maxi-Cosi Titan Pro, wykorzystują innowacyjną technologię przewyższającą obowiązujące normy bezpieczeństwa i dają rodzicom jeszcze większą pewność.