Objaśnienie zasad dotyczących bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Co to jest R129/i-Size?

Wybierając nowy fotelik samochodowy, musisz upewnić się, że spełnia on normy bezpieczeństwa ECE R129 lub R44. Używając fotelika samochodowego niezgodnego z tymi normami, łamiesz przepisy i narażasz dziecko na niebezpieczeństwo. Dlatego wyjaśniamy, co to jest i-Size, i ułatwimy Ci wybór najlepszego fotelika samochodowego dopasowanego do Twoich potrzeb.

Co to jest i-Size? 

i-Size to europejska norma bezpieczeństwa fotelików samochodowych wprowadzona w życie w 2013 r. R129/i-Size jest najbardziej aktualną normą bezpieczeństwa fotelików samochodowych.  

Co odróżnia normę i-Size od normy ECE R44? 

Starsza norma ECE R44 jest oparta na wadze dziecka. Natomiast norma i-Size jest oparta na wzroście dziecka.  

Odpowiedni dobór fotelika samochodowego zależy od wzrostu dziecka. Rodzice częściej znają wzrost swoich dzieci niż ich wagę. Norma i-Size daje Ci dzięki temu większą pewność, że fotelik samochodowy, którego używasz jest odpowiedni dla Twojego dziecka. 

Kup fotelik samochodowy Maxi-Cosi i-Size tutaj.

Bezpieczeństwo i-Size, żeby mieć pewność  

Foteliki samochodowe zgodne z normą i-Size są uważane za najbezpieczniejsze i zapewniają podwyższoną ochronę głowy i szyi dziecka. Dlaczego? 

  • W ramach normy i-Size realizowane są także testy kolizji bocznych. 

  • Testy bezpieczeństwa zgodnie z normą i-Size są przeprowadzane z użyciem specjalnych manekinów Q wyposażonych w większą liczbę czujników niż manekiny używane podczas testów zgodnie z normą R44.  

  • Twoje dziecko musi podróżować w bardzo bezpiecznej pozycji tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15 miesiąca życia. Niektóre foteliki samochodowe i-Size mogą być używane w pozycji tyłem do kierunku jazdy, nawet aż dziecko osiągnie wzrost 105 cm, czyli mniej więcej do czwartego roku życia.  

Należy pamiętać, że zgodnie z normą i-Size, fotelik samochodowy dla małego dziecka lub niemowlęcia musi być zainstalowany za pomocą zaczepów ISOFIX. Fotelik samochodowy i-Size ze złączami ISOFIX mocuje się bezpośrednio do nadwozia pojazdu, co ogranicza ryzyko pomyłki przy instalacji. Należy pamiętać, że do zamontowania fotelika samochodowego ISOFIX dla niemowląt jest potrzebna dodatkowa baza ISOFIX. 

Więcej informacji na temat zalet fotelików samochodowych i-Size można znaleźć tutaj.

Jakie korzyści zapewnia podróżowanie tyłem do kierunku jazdy? 

Jeśli używasz fotelika samochodowego i-Size, Twoje dziecko musi podróżować tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia. Podróżowanie tyłem do kierunku jazdy zapewnia większą ochronę delikatnej szyi i główki dziecka, pozwalając lepiej rozłożyć ewentualną siłę uderzenia w przypadku kolizji czołowej. Niektóre foteliki samochodowe i-Size umożliwiają przewożenie rosnącego dziecka w pozycji tyłem do kierunku jazdy jeszcze dłużej, przewyższając zalecenia norm bezpieczeństwa i dając Ci jeszcze więcej pewności.. 

Więcej informacji na temat zalet podróżowania tyłem do kierunku jazdy znajdziesz tutaj

Jak mogę sprawdzić, czy mam fotelik samochodowy i-Size? 

Aby sprawdzić, czy masz fotelik zgodny z przepisami i-Size, zobacz informacje na pomarańczowej etykiecie.  

Czy fotelik i-Size będzie pasować do mojego samochodu? 

Wszystkie foteliki samochodowe i-Size w kategorii dla niemowląt i małych dzieci są mocowane za pomocą systemu ISOFIX. Zgodnie z przepisami i-Size montaż fotelika samochodowego dla starszaka przy użyciu systemu ISOFIX nie jest obowiązkowy. Jeśli nie masz pewności, czy fotelik samochodowy ISOFIX pasuje do Twojego samochodu, sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, czy jest on wyposażony w złącza ISOFIX.  

Większość nowych samochodów jest zgodna z i-Size i foteliki samochodowe i-Size do nich pasują. Niektóre foteliki samochodowe i-Size mogą jednak nie pasować nawet do pojazdów z homologacją i-Size. Aby mieć pewność, że fotelik samochodowy i-Size pasuje do samochodu takiego jak Twój, radzimy sprawdzić naszą listę sprawdzonych samochodów, dostępną na naszej stronie. 

 i-Size daje wygodę  

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, wygodzie i szybkim przygotowaniu do jazdy, wybierz obrotowy fotelik samochodowy i-Size. Możesz obrócić go w swoją stronę, by szybko posadzić w nim dziecko, zapiąć i ruszać w drogę.  

Zobacz asortyment obrotowych fotelików samochodowych Maxi-Cosi i-Size.