Jak uprząż 5-punktowa zapewnia bezpieczeństwo Twojemu dziecku

Jak być może wiesz, niektóre foteliki samochodowe dla niemowląt i małych dzieci są wyposażone w uprzęże 5-punktowe, podczas gdy inne ich nie mają. Poniżej wyjaśniamy trzy główne zalety uprzęży 5-punktowej w porównaniu z fotelikami z półką lub uprzężą 3-punktową.

1) Najlepsze rozłożenie miejsc zapięcia dziecka zapewniające mu optymalną ochronę w razie kolizji  

Uprząż 5-punktowa przytrzymuje dziecko w okolicach ramion i bioder, będących zwykle najmocniej zbudowanym częściami ciała. Siła ewentualnego zderzenia jest przenoszona na te wytrzymałe części ciała oraz na fotelik. Wyniki testów pokazują, że uprząż 5-punktowa zapewnia lepszą ochronę przed uderzeniem miękkim częścią ciała, takim jak brzuch.   

Uprząż 5-punktowa czy uprząż 3-punktowa z półką 

Miękkie części ciała dziecka są bardziej podatne na działanie siły ewentualnego uderzenia podczas wypadku niż części, które są zbudowane solidniej. Kiedy dziecko jest przypięte do fotelika w okolicy podbrzusza, np. w uprzęży 3-punktowej lub za pomocą osłony, to przy zderzeniu czołowym dziecko gwałtownie zgina się w pasie. Pas bezpieczeństwa lub półka wrzyna się wtedy w obszar brzucha, powodując znaczne obrażenia.  

Rozwiązania oparte na testach aby mieć pewność 

Certyfikowane manekiny do testów zderzeniowych pozwalają nam analizować siły oddziałujące na solidnie zbudowane części ciała dziecka w różnych scenariuszach kolizji. Udało nam się również ustalić maksymalne siły, które te części ciała są w stanie wytrzymać. Wszystkie nasze foteliki samochodowe zostały zaprojektowane i przetestowane, by zapewnić, że siły wywierane na poszczególne części ciała dziecka pozostają w bezpiecznym zakresie.  

2) Utrzymywanie dziecka w najbezpieczniejszej dla niego pozycji 

Choć testy zderzeniowe mają symulować warunki prawdziwych kolizji z maksymalną wiernością, to rzeczywiste wypadki są często dużo bardziej złożone. Na przykład niekiedy samochód może dachować. Wówczas dziecko może wypaść z fotelika z boku utrzymujących je pasów, pod nimi lub nad nimi.  

Uprząż 5-punktowa pozwala zapewnić, że mniejsze dzieci nie wypadną z fotelika w takiej sytuacji. Dziecko pozostaje w bezpiecznej pozycji w skorupie ochronnej fotelika.  

Zobacz naszą ofertę bardzo bezpiecznych fotelików samochodowych z uprzężą 5-punktową.

Wykraczanie ponad podstawowe normy bezpieczeństwa 

Standardowe testy zderzeniowe nie sprawdzają bezpieczeństwa fotelików samochodowych w bardziej skomplikowanych scenariuszach wypadkowych, np. podczas dachowania. Sam fakt, że fotelik ma certyfikat zgodności z przepisami nie oznacza, że gwarantuje on bezpieczeństwo w każdego typu kolizji. Na przykład testy zderzeniowe wykonywane przez UTAC (niezależną organizację testującą w branży motoryzacyjnej) pokazały, że podczas kolizji z podwójnym dachowaniem manekin był wyrzucany z fotelika samochodowego wyposażonego w półkę. Więcej informacji możesz uzyskać, oglądając film o testach fotelików samochodowych z półką w kolizjach z dachowaniem lub film o testach fotelików samochodowych z uprzężą 5-punktową w kolizjach z dachowaniem.

3) Uprząż 5-punktowa dostosowuje się do rosnącego ciała dziecka, zapewniając mu maksymalną ochronę 

Wszyscy wiemy, że dzieci szybko rosną. Pasy w naszym foteliku samochodowym muszą być zatem umieszczone w odpowiednich miejscach, by siły uderzenia w wypadku kolizji rozkładały się na skorupę fotelika i mocne kości barków dziecka. Uprząż 5-punktowa łatwo dostosowuje się do wzrostu dziecka, gwarantując mu najwyższy poziom ochrony, a Tobie dając pewność.   

Nasze innowacyjne pasy Easy-in zapinają się szybko i łatwo, gwarantując prawidłowe zapięcie uprzęży za każdym razem. Przejrzyj naszą ofertę fotelików samochodowych z funkcjami szybkiej obsługi.  

Czy korzystanie z uprzęży 5-punktowej jest ograniczone wagą dziecka? 

Naszym zdaniem uprząż 5-punktowa zapewnia najbezpieczniejszy sposób przewożenia noworodków i małych dzieci. Dlatego wszystkie nasze foteliki samochodowe dla dzieci do czwartego roku życia z siedziskiem skierowanym przodem i tyłem do jazdy są wyposażone właśnie w tę uprząż. W miarę dorastania dziecka musisz jednak przejść na foteliki z 3-punktowym pasem bezpieczeństwa. Uprząż 5-punktowa może być używana tylko do 18 kg.  

Wprowadzamy innowacje i testujemy nasze produkty, by zapewnić, że są one zawsze najbezpieczniejsze i najwygodniejsze tak dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Dowiedz się, dlaczego nasza technologia jest najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka.