Temat bezpieczeństwa w samochodzie obejmuje wiele zagadnień technicznych, m.in. ISOFIX. Wybierając fotelik samochodowy z ISOFIX, wybierasz jeden z najbezpieczniejszych sposobów przewożenia dziecka w samochodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i dlaczego jest takie bezpieczne? Jesteśmy wiodącym specjalistą w dziedzinie mobilności dzieci i chętnie podzielimy się z rodzicami wszystkim, co warto wiedzieć o ISOFIX.  

Co to jest ISOFIX? 

ISOFIX jest systemem mocowania fotelików samochodowych produkowany zgodnie z międzynarodowym standardem. Fotelik samochodowy (lub jego baza) automatycznie blokuje się na dwóch metalowych zatrzaskach (punktach mocowania ISOFIX) między fotelami samochodowymi. Nie ma już potrzeby używania samochodowych pasów bezpieczeństwa.*  

Dlaczego warto wybrać ISOFIX?  

W przypadku ISOFIX ryzyko nieprawidłowego zamontowania fotelika samochodowego jest mniejsze niż w systemach wykorzystujących samochodowe pasy bezpieczeństwa. Maxi-Cosi oferuje rozwiązanie ISOFIX dla dzieci w każdym wieku: niemowląt, maluchów  i starszaków 

W przypadku fotelików samochodowych dla niemowląt potrzebna jest dodatkowa baza do fotelika samochodowego do korzystania z systemu ISOFIX. Większość rodziców nie ma problemu z prawidłowym montażem dzięki łatwej w obsłudze bazie ISOFIX. W przypadku fotelików dla małych dzieci można wybrać fotelik samochodowy montowany za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa lub za pomocą ISOFIX. W przypadku fotelików dla dzieci można wybrać fotelik samochodowy ISOFIX mocowany dodatkowo za pomocą pasa bezpieczeństwa, by zapewnić większą stabilność siedzenia.  

ISOFIX zapewnia:  

  • zmniejsza ryzyko nieprawidłowej instalacji do minimum  dzięki specjalnym oznaczeniom 

  • stałe połączenie naszego fotelika samochodowego z pojazdem — co ogranicza siłę oddziałującą na malucha w przypadku nagłego hamowania.  

  • szybka instalacja i łatwy demontaż dzięki bazie ISOFIX, co jest szczególnie wygodne w przypadku fotelików samochodowych dla niemowląt. System szybkiej instalacji Click&Go umożliwia zamontowanie fotelika samochodowego na bazie za pomocą jednego kliknięcia i możesz od razu ruszać w drogę.  

ISOFIX i i-Size 

Czy wiesz, że foteliki samochodowe z ISOFIX są obowiązkowe w świetle najnowszych przepisów i-Size? Przepisy i-Size dotyczą tylko fotelików samochodowych ISOFIX, ponieważ ograniczają one ryzyko nieprawidłowej instalacji.  

Przepisy i-Size NIE zastępują jednak obecnie obowiązującego prawodawstwa. Poznaj dokładniej przepisy dotyczące fotelików samochodowych i dowiedz się, jak Maxi-Cosi dostosowuje się do najnowszych wytycznych i regulacji 

Czy mój samochód jest wyposażony w system ISOFIX 

ISOFIX jest standardem w większości nowych samochodów od 2006 roku. Obecnie co najmniej 60% wszystkich europejskich samochodów ma system ISOFIX, więc istnieje duża szansa, że Twój samochód również jest w niego wyposażony. Najprostszym sposobem, aby to ustalić, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu. Jeśli Twój samochód posiada system ISOFIX, u podstawy fotela widoczne będą logo lub etykieta ISOFIX  

Wybrałeś już fotelik samochodowy Maxi-Cosi z ISOFIX, ale nie wiesz, czy pasuje do Twojego samochodu? Zobacz naszą listę dopasowania do samochodów, aby dowiedzieć się, które z naszych fotelików pasują do Twojego samochodu.  

 *W przypadku fotelików samochodowych z ISOFIX dla starszaków po ich zamontowaniu na ISOFIX musisz jeszcze zabezpieczyć dziecko samochodowym pasem bezpieczeństwa. Wiemy też, że dzieci lubią robić wszystko same, dlatego nasze foteliki samochodowe dla starszaków, zaprojektowaliśmy specjalnie dla nich, aby mogły wszystko zapiąć samodzielnie.