Objaśnienie zasad bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Co to oznacza etykieta ECE R44/04? 

Kupując nowy fotelik samochodowy, chcesz mieć pewność, że jest on wygodny i bezpieczny dla Twojego dziecka. Istotne jest również, aby fotelik samochodowy był zgodny z przepisami. Obecnie obowiązują dwie normy, na które należy zwracać uwagę: ECE R44 i UN R129 (zwana również i-Size). W tym artykule wyjaśniamy znaczenie etykiety ECE R44/04, by ułatwić Ci podjęcie decyzji, czy dany fotelik jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka. 

Etykiety ECE R44/04 

Pomarańczową etykietę z nadrukiem znajdziesz pod spodem lub z boku fotelika. Oznaczenie homologacyjne ECE R44/04 gwarantuje, że fotelik spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa określone w europejskiej normie bezpieczeństwa ECE R44.  

 Czym różnią się od siebie normy ECE R44 i i-Size? 

Na foteliku samochodowym może również znajdować się etykieta i-Size. Norma ECE R44 odnosi się do wagi dziecka. Foteliki samochodowe zgodne z normą i-Size  odnoszą się do wzrostu dziecka. Dowiedz się więcej o normach R44 i R129.

 Czy moje dziecko może podróżować w każdym foteliku samochodowym z kodem ECE R44? 

Nie. Foteliki samochodowe oznaczone kodem ECE R44 są podzielone na grupy odpowiednio do wagi dziecka: Grupa 0+ (od urodzenia do 13 kg), Grupa 1 (9–18 kg) oraz Grupa 2/3 (15–36 kg). Musisz wybrać fotelik samochodowy z grupy odpowiedniej dla Twojego dziecka. Pamiętaj również, że dzieci do 9 miesiąca życia muszą zawsze podróżować tyłem do kierunku jazdy. 

 Czy fotelik samochodowy ECE R44 może być jednocześnie zgodny z przepisami i-Size? 

Nie. Pomarańczowa etykieta określa, czy fotelik jest zgodny z przepisami ECE R44 lub z normą i-Size, która zapewnia wyższe bezpieczeństwo. 

 Co, jeśli mój fotelik samochodowy nie ma etykiety ECE R44?  

W świetle prawa należy używać fotelika samochodowego z pomarańczową etykietą homologacji wg norm europejskich ECE R44/03, ECE R 44/04 lub i-Size (UN R129). Używanie fotelika samochodowego, który nie ma jednej z tych etykiet, jest niezgodne z przepisami. 

 Należy również zwrócić uwagę na kod fotelika samochodowego R44. Powinien on być zakończony cyframi 03 lub 04. Foteliki samochodowe wyprodukowane przed 1995 r. i homologowane wg norm ECE R44/01 lub R44/02 nie są już zgodne z przepisami, zostały wycofane ze sprzedaży i nie mogą być używane.  

 

Co etykieta homologacji R44 mówi mi o foteliku? 

 1. Oznacza ona, że Twój fotelik jest zgodny z europejską normą bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na dwie ostatnie cyfry: 04 (najnowsza wersja) lub 03. Foteliki oznaczone kodem R44-01 lub R44-02 nie są zgodne z obecnymi przepisami, zostały wycofane z użytku i sprzedaży od 2008 r. 

 1. Foteliki z homologacją ECE R44-04 lub ECE R44-03 dzielą się na trzy kategorie homologacji: uniwersalna, półuniwersalna i odpowiednia do konkretnego samochodu Homologacja „uniwersalna” oznacza, że fotelik został zatwierdzony do montażu we wszystkich samochodach, chociaż należy zawsze sprawdzić, czy jest dobrze pasuje do pojazdu. Więcej informacji znajduje się poniżej w sekcji „Typy oznaczeń”.* 

 1. Homologacja wagowa (grupa). Litera Y oznacza w tym przypadku, że dany fotelik samochodowy jest wyposażony w 5-punktową uprząż z pasem w kroczu. 

 1. Europejski wskaźnik homologacji. 

 1. Oznacza kraje, w których fotelik uzyskał homologację: 1=Niemcy 2=Francja 3=Włochy 4=Holandia itd. 

 1. Numer homologacji. Pierwsze dwie cyfry (04) oznaczają z którą wersją fotelik został zatwierdzony, w tym przypadku ECE R 44/04. 

 1. Unikalny numer konkretnego fotelika nadawany mu do testów i śledzenia. 

 1. Szczegóły produkcji: tydzień i rok, w tym przypadku: tydzień 7, rok 2006. 

 1. Numer referencyjny artykułu producenta 

 1.  Kod EAN 

 1.  Kod BAR 

 1.  Nazwa producenta produktu 

 *Typy oznaczeń 

Występują trzy kategorie homologacji fotelików samochodowych: uniwersalna, półuniwersalna i odpowiednia do konkretnego pojazdu. Na tej podstawie można określić, czy dany fotelik pasuje do danego samochodu.  

Homologacja uniwersalna 

Jeżeli fotelik jest oznaczony uniwersalną etykietą homologacyjną, oznacza ona, że nadaje się do użytku w każdym samochodzie. Jeśli jest to fotelik samochodowy ISOFIX, należy używać punktów mocowania ISOFIX w samochodzie, w tym górnego pasa kotwiczenia top tether lub nogi stabilizującej. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu, aby sprawdzić, czy samochód spełnia wymagania „uniwersalnych fotelików dla dzieci z ISOFIX”. 

Dla Twojego komfortu wszystkie foteliki samochodowe Maxi-Cosi mają homologację uniwersalną. Przejrzyj nasz asortyment.

Homologacja półuniwersalna 

Jeśli fotelik samochodowy ma homologację półuniwersalną, oznacza to, że może być używany w większości pojazdów. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić listę pojazdów, do których pasuje dany fotelik. Jeśli dany model samochodu znajduje się na liście, masz pewność, że fotelik jest odpowiedni. 

Homologacja odpowiednia do konkretnego pojazdu 

Oznacza specjalne foteliki samochodowe dopuszczone do użytku tylko w konkretnym samochodzie. Samochód ten musi znajdować się na liście dopasowania producenta fotelika.