Podróżowanie samolotem z niemowlęciem

To, że masz dziecko, nie powinno powstrzymywać Cię przed podróżowaniem. Wielu rodziców decyduje się na podróżowanie z dziećmi poniżej dwóch lat, które często mogą podróżować i przebywać w hotelach za pół ceny lub za darmo. Przy dobrym planowaniu wszystko idzie jak z płatka. Możesz wtedy cieszyć się wypoczynkiem i rodzinnym zwiedzaniem.  

Aby pomóc Ci się przygotować, zebraliśmy kilka porad dotyczących podróżowania samolotem z dziećmi i przedstawiliśmy je poniżej. 

O czym należy pamiętać  

Rezerwowanie lotów 

Zastanów się, jakie loty zapewnią Ci najłatwiejszą podróż z dzieckiem.  

 • Połączenie bezpośrednie jest zawsze najszybszym sposobem. 

 • Natomiast postój w długiej podróży może być okazją do zrelaksowania się.  

 • Nocny lot może pozwolić dziecku przespać podróż.  

 • Niektóre połączenia lotnicze są droższe, lecz czasami warto wydać trochę więcej, by dzieci były szczęśliwe i zrelaksowane. 

 • Mając miejsce przy przejściu, możesz łatwiej wstać i przejść się z dzieckiem, gdy trzeba je uspokoić.  

Porady dotyczące podróżowania z dzieckiem: co spakować 

Usiądź i spokojnie zastanów się, co może być potrzebne podczas typowego dnia z dzieckiem, i zapisz rzeczy absolutnie niezbędne. Pamiętaj, że lot może się opóźnić, więc nie zakładaj, że dotrzesz na miejsce na czas. 

Staraj się zabrać wszystkie niezbędne rzeczy na pokład, ale też nie obciążaj się zbytnio, by ułatwić sobie życie podczas odprawy bezpieczeństwa oraz wsiadania na pokład samolotu. 

 • Jeśli nie karmisz dziecka piersią, koniecznie pamiętaj o zabraniu przekąsek. Dziecko może nie chcieć jeść przekąsek dostępnych w samolocie lub na lotnisku, więc zabierz ze sobą jego ulubione jedzenie.   

 • Nie zapomnij sprawdzić, czy w miejscu, do którego się udajesz, nie obowiązują ograniczenia dotyczące przewożenia artykułów spożywczych.  

 • Zabierz ze sobą zabawki, by móc zapewnić dziecku rozrywkę lub uspokoić je. 

 • Zabierz zapasowe ubranie dla siebie i dla dziecka na wypadek, gdyby trzeba było się przebrać. 

Na lotnisku  

 • Pamiętaj, by powiadomić ochronę, jeśli chcesz zawieźć dziecko w wózku aż do bramki wejściowej na pokład samolotu. Niektóre spacerówki można spakować w specjalną torbę podróżną albo możesz owinąć wózek ręcznikami plażowymi, by nie zniszczył się w luku bagażowym.  

W samolocie 

Ciśnienie może wywoływać ból uszu dziecka podczas wznoszenia się i lądowania. 

 • Podczas startu i lądowania powiedz dziecku, by piło wodę lub przełykało ślinę — to pomaga zmniejszyć ciśnienie w uszach. Możesz wziąć dziecko na ręce albo dać butelkę lub smoczek. 

 • Odwrócenie uwagi dziecka ulubioną zabawką również pomoże mu się uspokoić. 

Czy mogę zabrać fotelik samochodowy do samolotu? 

Zabranie fotelika samochodowego do samolotu pozwoli dziecku podróżować bezpiecznie i komfortowo. Większość linii lotniczych pozwala wnosić do samolotu foteliki samochodowe z homologacją FAA lub TÜV. Zawsze dobrze jest to najpierw sprawdzić u przedstawiciela linii lotniczych, z którymi podróżujesz. Dowiedz się więcej tutaj. Znajdź foteliki samochodowe odpowiednie do podróżowania samolotem tutaj. 

 • W foteliku samochodowym dziecko podróżuje komfortowo i w znanym sobie otoczeniu, co ułatwia mu zachowanie spokoju. 

 • Pamiętaj, że jeśli chcesz używać fotelika samochodowego, musisz zarezerwować dla dziecka oddzielne miejsce. Zapytaj przedstawiciela linii lotniczych o zniżkę.  

Porada dotycząca podróży z dzieckiem 

Możesz nie używać fotelika samochodowego podczas lotu z dzieckiem, ale może on być przydatny podczas podróżowania samochodem w miejscu docelowym. Foteliki samochodowe można oczywiście wynająć, ale zawsze lepiej mieć własny, by niczym się nie martwić. Większość linii lotniczych pozwala odprawić fotelik samochodowy do luku bagażowego za darmo poza limitem bagażu. Zawsze to najpierw sprawdź. 

 • W większości krajów obowiązują przepisy nakazujące wożenie w foteliku samochodowym dzieci poniżej 1,35 m wzrostu lub 12 roku życia. W niektórych krajach obowiązują przepisy nakazujące wożenie w foteliku samochodowym dzieci poniżej 1,5 m wzrostu. Przed wyruszeniem w podróż musisz zawsze to sprawdzić. 

Komfort fotelika samochodowego  

Jeśli Twoje dziecko wyrasta już ze swojego fotelika, można go wymienić na większy przed wakacjami, by zapewnić dziecku odpowiedni komfort. Jeśli planujesz podróż ze starszym dzieckiem, przeczytaj nasz artykuł o podróżach z maluchem

 

Szczęśliwych wakacji!