Podróżowanie samolotem z małym dzieckiem 

Wspólne odkrywanie z dzieckiem nowych miejsc to jedna z radości rodzicielstwa, jednak dla wielu rodziców sama myśl o podróży samolotem z małym dzieckiem jest przerażająca. Od wyboru odpowiedniego połączenia lotniczego do zapewnienia dziecku rozrywki na pokładzie samolotu — oto nasze wskazówki dla latających rodziców. 

Jeśli planujesz podróż z mniejszym dzieckiem, przeczytaj nasz inny poradnik. 

 

8 porad, jak podróżować samolotem z maluchem 

1) Weź pod uwagę godziny lotów 

Pora dnia, o której odbywa się lot, może mieć decydujący wpływ na to, w jakim stanie będziesz po wylądowaniu.  

  • Wybierając połączenie w porze snu Twojego malucha, możesz się trochę wyciszyć podczas lotu. Jednak równie dobrze efekt może być odwrotny, kiedy dziecko będzie zbyt podekscytowane, by zasnąć i będzie przemęczone.   

  • Wybierając lot w porach mniej uczęszczanych, masz największe szanse, że obok znajdziesz wolne miejsce. Będziecie wtedy mieć więcej miejsca, by rozprostować kości i trochę się pobawić. 

2) Wyjaśnij dziecku, co je czeka 

Wiele małych dzieci przyzwyczaja się do rutyny dnia i nie lubi, kiedy wokół dzieje się coś nietypowego. A lot samolotem to coś wręcz odwrotnego od rutynowego dnia. Przed wejściem na pokład samolotu i w trakcie lotu uspokajaj dziecko, że wszystko jest dobrze i wyjaśniaj, co się dzieje od pierwszych chwili po wyjściu z domu. Musisz wyjaśnić, że trzeba będzie przejść przez odprawę (że będzie kolejka), kontrolę bezpieczeństwa oraz jak będzie wyglądało wejście na pokład samolotu. 

3) Szukaj placów zabaw 

Gdy dzieci są pełne energii, chcą biegać i bawić się, ale lepiej żeby nie robiły tego w zatłoczonej hali lotniska. Wiele lotnisk, w tym Dubaj, Amsterdam i Genewa, mają specjalne strefy rodzinne. Sprawdź na stronie internetowej lotniska, zanim wylądujesz, albo zapytaj kogoś z obsługi pasażerów, czy w obrębie terminalu jest strefa, w której dzieci mogą się trochę wyszaleć.  

 

4) Znajdź taras widokowy 

Innym doskonałym miejscem, do którego warto udać się, będąc na lotnisku, jest taras widokowy. Możecie z niego oglądać startujące i lądujące samoloty, a Ty masz jeszcze jedną okazję, by wyjaśnić dziecku, co będzie się działo w trakcie waszego lotu. 

5) Spakuj przekąski 

Dobre zaplanowanie wszystkiego z wyprzedzeniem ułatwi Ci pobyt na lotnisku i w samolocie. Dzieciom zwykle nie smakuje jedzenie serwowane na lotnisku lub w samolocie, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą dużo ich ulubionych przekąsek. Świeże owoce i ciastka ryżowe są zawsze popularne wśród dzieci i są lekkie. Małe torby z jedzeniem można również zabrać na pokład większości samolotów, ale przed podróżą zawsze sprawdź czy w miejscu, do którego się udajesz, nie obowiązują ograniczenia dotyczące wwożenia artykułów spożywczych. 

6) Zadbaj o wygodę dziecka  

Jeśli macie przed sobą długi lot, dobrze jest zadbać o to, by dziecko się zrelaksowało i zasnęło. Weź ze sobą ulubioną przytulankę dziecka, która pomoże mu się uspokoić i zasnąć. Pomogą w tym również poduszki podróżne. 

7) Przygotuj listę zajęć 

Gdy dziecko jest czymś zajęte, podróż z reguły mija mu szybko. Zabawki na podróż dla małych dzieci powinny być małe i lekkie; bez małych części, które mogą zgubić się pod siedzeniem. Spakuj do bagażu podręcznego papier i kredki, byście mogli razem rysować i grać w gry. Tablet lub telefon z grą i pobranym do pamięci ulubionym programem czy filmem również mogą skutecznie zająć uwagę dziecka. Pamiętaj tylko, by wcześniej ustawić w urządzeniu tryb samolotowy. 

8) Przeciwdziałanie 

Zmiany ciśnienia atmosferycznego przy starcie i lądowaniu mogą niekiedy powodować bóle uszu. Powiedz dziecku, by przełykało wtedy ślinę, by zredukować ciśnienie w uszach, albo daj mu coś do jedzenia lub do picia. W przypadku mniejszych dzieci dobrze sprawdza się smoczek.