Podróżowanie samolotem z dzieckiem: czy mogę zabrać fotelik samochodowy na pokład samolotu? 

Jeśli masz zarezerwowany lot z dzieckiem, pewnie rozważasz  zabranie na pokład jego fotelika samochodowego, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort. Podróżowanie samolotem z fotelikiem samochodowym oznacza również, że możesz go używać po wylądowaniu. Poniżej objaśniamy zasady zabierania fotelika samochodowego na pokład samolotu i dzielimy się najważniejszymi wskazówkami, by podróż przebiegła gładko. 

Czy mogę zabrać fotelik samochodowy na pokład samolotu? 

Niektóre linie lotnicze stosują ograniczania odnośnie do fotelików samochodowych, dlatego zawsze trzeba najpierw zadzwonić i zapytać. Jeśli linie lotnicze zezwalają na wnoszenie fotelików samochodowych na pokład swoich samolotów, zwykle muszą to być foteliki z atestem FAA lub TÜV, czyli zatwierdzone do użytku w samolotach.  

Aby dowiedzieć się, czy masz fotelik samochodowy dostosowany do wymagań samolotów, sprawdź, czy jest na nim oznaczenie „For Use In Aircraft” lub przejrzyj tę listę.

Nasze foteliki samochodowe Rock, CabrioFix i Citi przeznaczone dla niemowląt są oficjalnie dopuszczone do użytku w samolotach.

Po co mam zabierać fotelik samochodowy do samolotu? 

Twoje dziecko będzie miało wygodniej i będzie spokojniejsze podczas lotu, jeśli będzie podróżować w dobrze sobie znanym foteliku samochodowym. Dzięki temu lot powinien upłynąć spokojniej Wam i współpasażerom. Jest to również najbezpieczniejszy sposób na podróżowanie samolotem z dzieckiem. Podczas niespodziewanych turbulencji lub w sytuacjach awaryjnych dziecko w foteliku samochodowym jest bezpieczniejsze niż u Ciebie na kolanach.  

Pamiętaj, że decydując się na zabranie fotelika samochodowego na pokład samolotu, możesz ponieść dodatkowe opłaty za oddzielne miejsce dla dziecka. Skonsultuj się w tej sprawie z przedstawicielem linii lotniczych, z którymi podróżujesz, i spytaj o ewentualne zniżki. 

Aby dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować się do podróży z dzieckiem, przeczytaj nasze artykuły.

Przepisy i wskazówki dotyczące podróży samolotem z fotelikiem samochodowym 

  • Foteliki samochodowe zatwierdzone do użytku w samolocie mogą mieć maks. szerokość 44 cm (17”), by zmieściły się na standardowym fotelu samolotowym. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z liniami lotniczymi, z którymi podróżujesz. 

  • Zarezerwuj miejsca obok siebie. Pamiętaj, że niektóre linie lotnicze dopuszczają używanie fotelików samochodowych tylko na miejscach przy oknie, tak aby w razie wypadku nie tarasowały drogi ewakuacyjnej.  

  • Pamiętaj, że foteliki samochodowe nie są dozwolone w rzędach, w których jest umieszczone wyjście awaryjne. 

  • Jeśli nie masz kupionego oddzielnego miejsca dla dziecka, zapytaj linie lotnicze czy pozwolą Ci na skorzystanie z pustego miejsca. Jeśli zasady obowiązujące w liniach lotniczych, z którym podróżujesz, na to zezwalają, nie rezerwuj lotu w oblegane dni, by zwiększyć szansę na to, że obok będzie wolne miejsce. 

W samolocie, którym lecę, są leżaczki dla dzieci. Czy mimo to mam zabierać na pokład fotelik samochodowy? 

Porozmawiaj z przedstawicielem linii lotniczych, z którymi podróżujesz, aby upewnić się, że leżaczek będzie dostępny dla Twojego dziecka. Jeśli tak, możesz nie móc wnieść fotelika samochodowego na pokład takiego samolotu, a jeśli chcesz zabrać go ze sobą, musisz go nadać jako bagaż.  

Leżaczki zapewniają dzieciom płaską powierzchnię do leżenia, ale nie są tak bezpieczne jak fotelik samochodowy. 

  • Leżaczek nie ma uprzęży, więc dziecko leży nieprzypięte.  

  • W razie turbulencji musisz wyjąć dziecko z leżaczka i posadzić je na swoich kolanach. Nie daje to takiego bezpieczeństwa, jak fotelik samochodowy. A jeśli dziecko akurat śpi, będzie trzeba je obudzić. 

  • Leżaczek musi być złożony na czas startu i lądowania i musisz wtedy wyjąć dziecko, zakłócając jego ewentualny sen. 

Odprawianie fotelika samochodowego jako bagażu 

Nawet jeśli nie zamierzasz używać fotelika samochodowego podczas samego lotu, to jednak warto zabrać go ze sobą w podróż. Większość linii lotniczych pozwala odprawić fotelik samochodowy do luku bagażowego za darmo poza limitem bagażu. Dotyczy to zarówno fotelików dla niemowląt, fotelików dla starszaków, jak i fotelików dla małych dzieci. Aby upewnić się co do zasad, należy najpierw skontaktować się z liniami lotniczymi. 

Czy fotelik samochodowy będzie mi potrzebny na wakacjach? 

Przepisy i wskazówki dotyczące fotelików samochodowych różnią się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych przepisy różnią się również w zależności od stanu. Pamiętaj, że w niektórych krajach obowiązują przepisy dotyczące korzystania z fotelika samochodowego w taksówce oraz w samochodach z wypożyczalni i prywatnych. Jeśli ich nie znasz, możesz otrzymać mandat, który na pewno zepsuje wakacyjny nastrój. Aby mieć pewność, że używany fotelik samochodowy jest zgodny z przepisami, sprawdź zasady bezpieczeństwa drogowego obowiązujące w miejscu, do którego się wybierasz.  

Wynajmując samochód na wakacjach, możesz też zarezerwować fotelik samochodowy dla dziecka. Jednak lepiej jest mieć własny fotelik, który gwarantuje Ci spokój i zapewnia dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa.  

Więcej informacji na temat przepisów dotyczących fotelików samochodowych w różnych częściach świata.