Podróżowanie samolotem z dzieckiem: czy mogę zabrać fotelik samochodowy na pokład samolotu? 

Jeśli masz zarezerwowany lot z dzieckiem, pewnie rozważasz  zabranie na pokład jego fotelika samochodowego, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort. Podróżowanie samolotem z fotelikiem samochodowym oznacza również, że możesz go używać po wylądowaniu. Poniżej objaśniamy zasady zabierania fotelika samochodowego na pokład samolotu i dzielimy się najważniejszymi wskazówkami, by podróż przebiegła gładko. 

Czy mogę zabrać fotelik samochodowy na pokład samolotu? 

Niektóre linie lotnicze stosują ograniczania odnośnie do fotelików samochodowych, dlatego zawsze trzeba najpierw zadzwonić i zapytać. Jeśli linie lotnicze zezwalają na wnoszenie fotelików samochodowych na pokład swoich samolotów, zwykle muszą to być foteliki z atestem FAA lub TÜV, czyli zatwierdzone do użytku w samolotach.  

Aby dowiedzieć się, czy masz fotelik samochodowy dostosowany do wymagań samolotów, sprawdź, czy jest na nim oznaczenie „For Use In Aircraft” lub przejrzyj tę listę.

Nasze foteliki samochodowe Pebble 360 Pro, Coral 360Rock, CabrioFix i Citi przeznaczone dla niemowląt są oficjalnie dopuszczone do użytku w samolotach.

Po co mam zabierać fotelik samochodowy do samolotu? 

Twoje dziecko będzie miało wygodniej i będzie spokojniejsze podczas lotu, jeśli będzie podróżować w dobrze sobie znanym foteliku samochodowym. Dzięki temu lot powinien upłynąć spokojniej Wam i współpasażerom. Jest to również najbezpieczniejszy sposób na podróżowanie samolotem z dzieckiem. Podczas niespodziewanych turbulencji lub w sytuacjach awaryjnych dziecko w foteliku samochodowym jest bezpieczniejsze niż u Ciebie na kolanach.  

Pamiętaj, że decydując się na zabranie fotelika samochodowego na pokład samolotu, możesz ponieść dodatkowe opłaty za oddzielne miejsce dla dziecka. Skonsultuj się w tej sprawie z przedstawicielem linii lotniczych, z którymi podróżujesz, i spytaj o ewentualne zniżki. 

Aby dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować się do podróży z dzieckiem, przeczytaj nasze artykuły.

Przepisy i wskazówki dotyczące podróży samolotem z fotelikiem samochodowym 

  • Foteliki samochodowe zatwierdzone do użytku w samolocie mogą mieć maks. szerokość 44 cm (17”), by zmieściły się na standardowym fotelu samolotowym. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z liniami lotniczymi, z którymi podróżujesz. 

  • Zarezerwuj miejsca obok siebie. Pamiętaj, że niektóre linie lotnicze dopuszczają używanie fotelików samochodowych tylko na miejscach przy oknie, tak aby w razie wypadku nie tarasowały drogi ewakuacyjnej.  

  • Pamiętaj, że foteliki samochodowe nie są dozwolone w rzędach, w których jest umieszczone wyjście awaryjne. 

  • Jeśli nie masz kupionego oddzielnego miejsca dla dziecka, zapytaj linie lotnicze czy pozwolą Ci na skorzystanie z pustego miejsca. Jeśli zasady obowiązujące w liniach lotniczych, z którym podróżujesz, na to zezwalają, nie rezerwuj lotu w oblegane dni, by zwiększyć szansę na to, że obok będzie wolne miejsce. 

W samolocie, którym lecę, są leżaczki dla dzieci. Czy mimo to mam zabierać na pokład fotelik samochodowy? 

Porozmawiaj z przedstawicielem linii lotniczych, z którymi podróżujesz, aby upewnić się, że leżaczek będzie dostępny dla Twojego dziecka. Jeśli tak, możesz nie móc wnieść fotelika samochodowego na pokład takiego samolotu, a jeśli chcesz zabrać go ze sobą, musisz go nadać jako bagaż.  

Leżaczki zapewniają dzieciom płaską powierzchnię do leżenia, ale nie są tak bezpieczne jak fotelik samochodowy. 

  • Leżaczek nie ma uprzęży, więc dziecko leży nieprzypięte.  

  • W razie turbulencji musisz wyjąć dziecko z leżaczka i posadzić je na swoich kolanach. Nie daje to takiego bezpieczeństwa, jak fotelik samochodowy. A jeśli dziecko akurat śpi, będzie trzeba je obudzić. 

  • Leżaczek musi być złożony na czas startu i lądowania i musisz wtedy wyjąć dziecko, zakłócając jego ewentualny sen. 

Odprawianie fotelika samochodowego jako bagażu 

Nawet jeśli nie zamierzasz używać fotelika samochodowego podczas samego lotu, to jednak warto zabrać go ze sobą w podróż. Większość linii lotniczych pozwala odprawić fotelik samochodowy do luku bagażowego za darmo poza limitem bagażu. Dotyczy to zarówno fotelików dla niemowląt, fotelików dla starszaków, jak i fotelików dla małych dzieci. Aby upewnić się co do zasad, należy najpierw skontaktować się z liniami lotniczymi. 

Czy fotelik samochodowy będzie mi potrzebny na wakacjach? 

Przepisy i wskazówki dotyczące fotelików samochodowych różnią się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych przepisy różnią się również w zależności od stanu. Pamiętaj, że w niektórych krajach obowiązują przepisy dotyczące korzystania z fotelika samochodowego w taksówce oraz w samochodach z wypożyczalni i prywatnych. Jeśli ich nie znasz, możesz otrzymać mandat, który na pewno zepsuje wakacyjny nastrój. Aby mieć pewność, że używany fotelik samochodowy jest zgodny z przepisami, sprawdź zasady bezpieczeństwa drogowego obowiązujące w miejscu, do którego się wybierasz.  

Wynajmując samochód na wakacjach, możesz też zarezerwować fotelik samochodowy dla dziecka. Jednak lepiej jest mieć własny fotelik, który gwarantuje Ci spokój i zapewnia dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa.  

Więcej informacji na temat przepisów dotyczących fotelików samochodowych w różnych częściach świata.