Przepisy dotyczące fotelików samochodowych na wakacjach 

Ty i Twoje dziecko wspólnie odkrywacie świat. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż po Stanach Zjednoczonych, czy wycieczkę za miasto w Europie, oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące przepisów dotyczących fotelików samochodowych na całym świecie, które pomogą Ci podróżować szczęśliwie i bezpiecznie. 

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych na całym świecie 

Wielu kierowców przyznaje, że nie do końca zna przepisy dotyczące fotelików samochodowych obowiązujące w ich krajach. Przepisy zagraniczne w tym zakresie są jeszcze mniej znane Przepisy i wskazówki dotyczące fotelików samochodowych różnią się w zależności od kraju. W USA przepisy niekiedy różnią się między stanami.

Jeśli ich nie znasz, możesz otrzymać mandat, który na pewno zepsuje wakacyjny nastrój. Aby mieć pewność, że używany fotelik samochodowy jest zgodny z przepisami, sprawdź zasady bezpieczeństwa drogowego obowiązujące w miejscu, do którego się udajesz. 

Podróżowanie z fotelikiem samochodowym 

Jeśli wynajmujesz samochód na wakacje, możesz również wypożyczyć fotelik samochodowy dla dziecka. Ale lepiej zabrać własny fotelik, by zapewnić dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Małe dzieci mogą siedzieć w fotelikach samochodowych w samolocie, o ile została wykonana odpowiednia rezerwacja. Fotelik musi być jednak oznaczony etykietą stwierdzającą, że jest bezpieczny do użytku w samolocie. Większość linii lotniczych pozwala również odprawić fotelik samochodowy poza limitem bagażu. Aby mieć pewność, sprawdź zasady obowiązujące w konkretnych liniach lotniczych.  

Więcej informacji o lataniu z Maxi-Cosi znajdziesz tutaj.

Korzystanie z fotelika samochodowego R44 za granicą 

Jeśli masz fotelik samochodowy z oznaczeniem ECE R44/04, posiada on homologację ważną w ponad 100 krajach, w tym w UE i Argentynie 

Korzystanie z fotelika samochodowego i-Size (ECE R129) za granicą 

Foteliki samochodowe i-Size spełniają podwyższoną normę bezpieczeństwa, która obowiązuje w krajach całej UE.  

Czy przepisy dotyczące fotelików samochodowych różnią się w poszczególnych krajach europejskich? 

W różnych krajach obowiązują różne przepisy, na przykład w zakresie dopuszczalnego wieku, od którego dzieci mogą podróżować na przednich siedzeniach. Gdzieniegdzie obowiązują również przepisy dotyczące korzystania z fotelików samochodowych w taksówkach.  

Należy pamiętać, że na terenie UE dziecko zawsze musi podróżować w foteliku odpowiednim do jego wzrostu: obowiązują w tym zakresie przepisy ECE R44 i i-Size. W Hiszpanii istnieje dodatkowy wymóg, że dzieci poniżej 135 cm wzrostu muszą podróżować na tylnym siedzeniu samochodu.  

Podróżowanie z fotelikiem samochodowym Maxi-Cosi 

W Maxi-Cosi bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze. Nasze foteliki samochodowe spełniają lub przewyższają europejskie normy, będące jednymi z najsurowszych na świecie. Oznacza to, że podróżując z dzieckiem w foteliku samochodowym Maxi-Cosi, możesz czuć się bezpiecznie. 

Zobacz asortyment fotelików samochodowych Max-Cosi.