Ciesz się podróżowaniem: recepta na udaną daleką podróż z małym dzieckiem 

Jeśli Twoja rodzina mieszka daleko, a chcesz spędzać święta wspólnie z bliskimi, musisz nauczyć się organizować długie podróże z dzieckiem. Przy dobrym planowaniu wszystko idzie jak z płatka. Wystarczy pamiętać o kilku sprawach. Wybierając się w długą podróż samochodem, stosuj się do podanych poniżej porad, by wszystko przebiegło spokojnie i bezpiecznie. 

5 porad jak podróżować z dziećmi na długich dystansach 

1) Pakowanie 

Na kilka dni przed wyruszeniem w drogę zastanów się, czego zwykle potrzebujesz podczas dnia z dzieckiem. Sporządź listę i odhaczaj kolejne pakowane rzeczy. To mogą być np. przekąski, ulubiona zabawka czy nocnik. Nie wkładaj tych rzeczy na dno bagażnika, ale ułóż je na wierzchu, by mieć do nich szybki i łatwy dostęp, gdy będą potrzebne.   

Oto niektóre potrzebne rzeczy: 

  • Przekąski łatwe do jedzenia w drodze. Zawsze na wszelkich wypadek zabierz ich więcej. Weź też spinacze do toreb, by w razie czego móc zamknąć niedojedzoną porcję i ograniczyć bałagan. 

  • Dużo wody w ulubionym niekapku. Weź więcej wody na wszelki wypadek, gdybyście po drodze np. utknęli w dużym korku. Do niektórych fotelików samochodowych można dokupić uchwyty na kubki, by dziecko miało zawsze picie pod ręką.

  • Zapasowe ubrania na wypadek zalania. Spakuj trochę ubrań na zmianę, by po dotarciu na miejsce czuć się czysto i świeżo.  

2) Zabawa w samochodzie 

Dziecko na pewno zapyta: „Daleko jeszcze?”, pewnie jeszcze zanim wyjedziecie na główną drogę… Tego nie unikniesz, ale dobrze zaplanowane zabawy w samochodzie pomogą Ci zająć czymś dziecko w długiej podróży. Pamiętaj, żeby zabawy dla 3-latka nie były zbyt skomplikowane.  

  • Dobrym pomysłem na zajęcie uwagi dziecka jest nowa zabawka.  

  • Ulubiona zabawka pomoże dziecku zapaść w sen. 

  • Długopisy i ołówki mogą łatwo wpaść pod przednie siedzenie i trudno będzie je stamtąd wydostać, nie zatrzymując się. Lepiej dać dziecku książeczkę do przyklejania naklejek.  

  • Granie w łatwe gry, takie jak „coś na literę...” lub „kto pierwszy zauważy pojazd w kolorze...” zajmie uwagę dziecka, jest doskonałą okazją, by rozszerzać jego zasób słów oraz rozwijać zmysł obserwacji. 

  • Dobrze mieć plan awaryjny na wypadek, gdyby nie wszystko szło gładko. Pobierz ulubione gry dziecka na telefon lub tablet, bo mogą się przydać. 

3) Plan podróży 

Niektórzy rodzice preferują podróżowanie nocą, ponieważ jest szansa, że dziecko będzie spało przez całą drogę. Jeśli podróżujesz w ciągu dnia, zaplanuj trasę z wieloma postojami, aby dziecko mogło pobiegać i stracić nieco energii. 

4) Bezpieczeństwo fotelika samochodowego  

Następnie pomyśl o bezpieczeństwie. Fotelik samochodowy Twojego dziecka powinien być odpowiednio dobrany do jego wzrostu, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Przeczytaj nasz poradnik, aby wszystkiego się dowiedzieć.

Jeśli udajesz się do innego kraju, pamiętaj, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi fotelików samochodowych. Dowiedz się więcej.

5) Badanie samochodu 

Niespodziewany postój może nieco zburzyć wakacyjną atmosferę. Aby zapewnić sobie większy komfort, przed podróżą warto sprawdzić poziom oleju i ciśnienie opon. Dobrze też zatankować do pełna, aby nie zatrzymywać się niepotrzebnie. 

Podróżowanie z niemowlęciem wymaga odpowiedniego przygotowania się. Przeczytaj nasz przewodnik, zanim udasz się w długą podróż z noworodkiem.