Jakie są najnowsze przepisy i regulacje dotyczące fotelików samochodowych? 

Przepisy i regulacje dotyczące fotelików samochodowych pomagają rodzicom w zapewnieniu dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w samochodzie. Obejmują one podstawowe kwestie, takie jak rodzaj fotelika samochodowego i wiek dziecka. Używając fotelika samochodowego niezgodnego z przepisami, narażasz dziecko na niebezpieczeństwo i ryzykujesz otrzymaniem mandatu. 

Jakie przepisy obowiązują w moim kraju? 

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych różnią się w zależności od kraju. Na przykład w Hiszpanii dzieci nie mogą podróżować siedząc na przednim siedzeniu do 12 roku życia (chyba że z tyłu nie ma innego wolnego miejsca). W Wielkiej Brytanii dzieci powyżej 12 roku życia lub 135 cm wzrostu nie muszą już podróżować w foteliku samochodowym. W innych krajach europejskich, w tym w Irlandii i Niemczech, dzieci muszą używać fotelika samochodowego do czasu osiągnięcia co najmniej 150 cm wzrostu lub do 12 roku życia. W Stanach Zjednoczonych przepisy różnią się także między poszczególnymi stanami.   

Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, zawsze sprawdzaj przepisy bezpieczeństwa drogowego w kraju, w którym mieszkasz lub po którym podróżujesz. Odpowiedzi na wszelkie pytania na ten temat bez trudu znajdziesz w Internecie. Zawsze jednak upewnij się, że korzystasz z zaufanego źródła informacji. 

 

Jakiego typu fotelika samochodowego potrzebuję?  

Obecnie w Europie obowiązują dwie normy dotyczące fotelików samochodowych: 

 

  • R129 znana także jako i-Size to najnowsza norma bezpieczeństwa. Została wprowadzona celem zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy samochodem. Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka zależy od jego wzrostu, co ułatwia rodzicom jego prawidłowy dobór. Foteliki samochodowe i-Size są również poddawane bardziej wymagającym testom niż starsze foteliki R44 i zapewniają lepszą ochronę głowy i szyi. Daje to rodzicom większą pewność, że wybrany fotelik jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Maxi-Cosi zdecydowanie zaleca używanie fotelików zgodnych z tą normą. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o najnowszych przepisach i regulacjach w odniesieniu do fotelików samochodowych. Możesz także zapoznać się z argumentami przemawiającymi za wyborem fotelika samochodowego klasy i-Size lub przejrzeć naszą ofertę fotelików samochodowych i-Size

  • Foteliki spełniające wymogi starszej normy R44 są nadal dostępne, ale od 1 września 2023 r. nie będzie można ich produkować na terenie UE ani importować do UE (nie dotyczy to obecnych zapasów). Od września 2024 r. foteliki zgodne z normą R44 nie będą już dostępne w sprzedaży detalicznej. Pamiętaj jednak, że nie ma powodów do obaw, ponieważ używanie fotelików zgodnych z normą R44 będzie dozwolone jeszcze przez co najmniej 8 lat, a więc możesz nadal przewozić dziecko w posiadanym obecnie foteliku. 

Dzieci do 12 lat lub poniżej określonego wzrostu powinny zawsze podróżować w foteliku samochodowym zgodnym z tymi zatwierdzonymi normami. Uwaga: to kierowca ponosi odpowiedzialność za zapewnienie fotelika samochodowego odpowiedniego dla wzrostu i wieku dziecka. 

Przewodnik po fotelikach samochodowych: który fotelik jest odpowiedni do mojego samochodu i dla mojego dziecka? 

Jeśli zależy Ci na przewożeniu dziecka zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, polecamy foteliki z homologacją R129/i-Size. Aby upewnić się, że wybrany model fotelika Maxi-Cosi i-Size będzie pasował do Twojego samochodu, zajrzyj do naszej internetowej listy dopasowania do samochodów. Oferta produktów Maxi-Cosi i-Size jest dostępna tutaj