Jakie są najnowsze przepisy dotyczące fotelików samochodowych? 

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych pomagają rodzicom w zapewnieniu dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w samochodzie. Obejmują one podstawowe kwestie, takie jak rodzaj fotelika samochodowego i wiek dziecka. Używając fotelika samochodowego niezgodnego z przepisami, narażasz dziecko na niebezpieczeństwo i ryzykujesz otrzymaniem mandatu.  

Jakie przepisy obowiązują w moim kraju? 

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych różnią się w zależności od kraju. Na przykład w Hiszpanii dzieci nie mogą podróżować siedząc na przednim siedzeniu do 12 roku życia. W Wielkiej Brytanii dzieci powyżej 12 roku życia lub 135 cm wzrostu nie muszą już jechać w foteliku samochodowym. W innych krajach europejskich, w tym w Irlandii i Niemczech, dzieci muszą używać fotelika samochodowego do czasu osiągnięcia co najmniej 150 cm wzrostu lub do 12 roku życia. W Stanach Zjednoczonych przepisy różnią się także między poszczególnymi stanami.  

Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, zawsze sprawdzaj przepisy bezpieczeństwa drogowego w kraju, w którym mieszkasz lub po którym podróżujesz. Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w tym zakresie z pewnością bez trudu znajdziesz w internecie. Zawsze jednak upewnij się, że korzystasz z zaufanego źródła informacji. 

 

Jakiego typu fotelika samochodowego potrzebuję? 

Obecnie w Europie obowiązują dwie normy dotyczące fotelików samochodowych, o których należy pamiętać: R44 i R129/i-Size. Dzieci do 12 lat lub poniżej określonego wzrostu powinny zawsze podróżować w foteliku samochodowym zgodnym z tymi zatwierdzonymi normami. Należy pamiętać, że to kierowca ponosi odpowiedzialność za zapewnienie fotelika samochodowego odpowiedniego dla wzrostu i wieku dziecka. 

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych R44  

ECE R44/04 jest normą międzynarodową uznawaną w ponad 100 krajach na całym świecie. Foteliki samochodowe są podzielone na grupy według wagi dziecka: 
 

  • Grupa 0+ (od urodzenia do 13 kg)  

  • Grupa 1 (od 9 do 18 kg) 

  • Grupa 2/3 (od 15 do 36 kg) 

Musisz zadbać o to, by Twoje dziecko podróżowało w foteliku samochodowym R44, który jest odpowiedni dla jego wagi.  

Dowiedz się więcej na temat przepisów dotyczących fotelików samochodowych R44/04 tutaj lub obejrzyj nasze foteliki samochodowe

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych R129/i-Size 

i-Size jest nowszą normą, która została wprowadzona celem zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy samochodem. Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka zależy od jego wzrostu, co ułatwia rodzicom jego prawidłowy dobór. Foteliki samochodowe i-Size zostały również poddane dokładniejszym testom niż starsze foteliki R44 i zapewniają lepszą ochronę głowy i szyi. Daje to rodzicom większą pewność, że wybrany fotelik jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. 

Dowiedz się więcej, dlaczego warto wybrać fotelik samochodowy i-Size tutaj lub obejrzyj nasze foteliki samochodowe i-Size. 

Przewodnik po fotelikach samochodowych: czy wybrać fotelik zgodny z normą i-Size czy R44/04? 

Obecnie dopuszczalne jest korzystanie z fotelików zgodnych z obiema normami: i-Size i R44. Jednak najprawdopodobniej foteliki samochodowe z homologacją R44/04 zostaną z czasem wycofane, a obowiązywać będzie wyłącznie norma i-Size. Jeśli nie masz pewności, który fotelik samochodowy jest odpowiedni dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł zawierający porównanie norm R44 i R129/i-Size