Jak zamontować bazę ISOFIX lub fotelik samochodowy ISOFIX  

Foteliki samochodowe ISOFIX są jednym z najbezpieczniejszych sposobów przewożenia dziecka. Niezależnie od tego, czy masz bazę ISOFIX do swojego fotelika samochodowego, czy też fotelik dziecięcy ze złączem ISOFIX, musisz przede wszystkim prawidłowo zamontować fotelik, tak aby gwarantował bezpieczeństwo.  

Jak wygląda system ISOFIX na foteliku samochodowym? 

Wszystkie nasze bazy ISOFIX i foteliki samochodowe ISOFIX są wyposażone w dwa punkty mocowania (żółte metalowe drążki), które mocuje się do foteli pojazdu. Nasze bazy ISOFIX posiadają nogę stabilizującą, zapewniającą dodatkową stabilność w przypadku kolizji. Nasze foteliki samochodowe ISOFIX dla małych dzieci mają dodatkową nogę stabilizującą lub górny pas mocujący - top tether, zapewniające dodatkową stabilność. 

W trosce o bezpieczeństwo Twojego dziecka opracowaliśmy listę kontrolną z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa, która pozwoli Ci sprawdzić, czy fotelik samochodowy jest zamontowany prawidłowo.  

Zanim kupisz (jeśli jeszcze tego nie zrobiono) 

Porada 1. Zastosuj metodę instalacji, która najlepiej pasuje do Twojego samochodu i trybu życia. Foteliki samochodowe ISOFIX instaluje się do punktów mocujących, natomiast tradycyjne foteliki mocuje się za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Poznaj wszystkie zalety i wady instalacji w systemie ISOFIX i pasem bezpieczeństwa, by określić, która z nich najlepiej Ci odpowiada.  

Porada 2. Upewnij się również, że Twój samochód jest wyposażony w system ISOFIX. Najlepszym sposobem, by to ustalić, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu. Większość nowych samochodów będzie miała system ISOFIX, ale w niektórych nie ma możliwości zamontowania nogi stabilizującej lub górnego pas mocującego top tether. Zobacz naszą listę sprawdzonych samochodów, na której możesz sprawdzić, które z naszych fotelików Maxi-Cosi byly testowane w samochodzie takim jak Twój.  

Jak zamontować bazę ISOFIX lub fotelik samochodowy 

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku, bardzo ważny jest prawidłowy montaż bazy lub fotelika samochodowego ISOFIX. Pamiętaj o trzech poniższych krokach, aby upewnić się, że dziecko będzie bezpieczne podczas podróży:  

1. Wysuń punkty mocowania ISOFIX z bazy lub fotelika samochodowego. Są to żółte metalowe drążki.  
2. Umieść bazę lub fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu samochodu.  
3. Mocno dociśnij fotelik do oparcia, aby zatrzasnąć 2 punkty mocowania na metalowych zaczepach między siedzeniem a oparciem fotela samochodowego. Jeśli wykonasz to prawidłowo, usłyszysz „kliknięcie”.  

Aby zapewnić Ci spokój, nasze bazy i foteliki samochodowe ISOFIX posiadają wskaźnik koloru potwierdzający prawidłowe zamocowanie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest zawsze bezpieczne podczas jazdy samochodem. 

Jak zamontować bazę ISOFIX lub fotelik samochodowy — nogi stabilizujące i top tether  

Czy wiesz, że bazy i foteliki samochodowe ISOFIX dla małych dzieci mają trzeci punkt mocowania? Są one wyposażone w nogę stabilizującą albo górny pas mocujący top tether, które również należy prawidłowo zamontować.  

Bazy i górne pasy mocujące top tether są zaprojektowane w taki sposób, aby w przypadku zderzenia baza lub fotelik samochodowy nie przesunęły się do przodu. Jedynie foteliki z ISOFIX dla starszych dzieci można bezpiecznie zamocować za pomocą tylko 2 punktów mocowania.  

Mocowanie nogi stabilizującej*:  
1. Pociągnij do dołu i wyreguluj do odpowiedniej wysokości, a następnie postaw na podłodze samochodu.  
2. Upewnij się, że noga stabilnie opiera się na podłożu, po czym zablokuj ją. 

Zakładanie górnego paska mocującego:  
1. Wepnij żółty haczyk w punkcie mocowania ISOFIX na podłodze bagażnika pojazdu (znaczek z kotwicą)  
2. Mocno naciągnij pas top tether. 

Podobnie jak w przypadku dwóch punktów mocowania ISOFIX na fotelu samochodu, nasze bazy i foteliki mają wskaźniki koloru informujące, czy noga stabilizująca i górny pas mocujący są prawidłowo zamontowane. 

 

 

*Jeśli używasz nogi stabilizującej, dla bezpieczeństwa Twojego malucha koniecznie sprawdź, czy na podłodze samochodu nie znajduje się schowek podłogowy. Jeśli tak, dokładnie sprawdź instrukcję obsługi naszego fotelika samochodowego, by dowiedzieć się, jak zamontować nogę stabilizującą w konfiguracji ze schowkiem podłogowym.