Różnice między normami bezpieczeństwa R44 i R129

Kiedy kupujesz fotelik samochodowy, najważniejsze są bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Jeśli nie masz właściwego fotelika samochodowego, możesz dostać mandat, a przede wszystkim narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. W Europie musisz mieć fotelik zgodny z normami i-Size R129 lub ECE R44/04. Ale który z nich jest lepszy: R129 czy R44? Wyjaśniamy różnice między nimi, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Czym różnią się od siebie foteliki samochodowe produkowane wg norm ECE R44 i R129? 

Norma R129 została wprowadzona w 2013 roku, by dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa podczas przewożenia niemowląt i dzieci. Jest ona nowsza niż norma ECE R44 i uwzględnia bardziej szczegółowe wyniki testów, zapewniając wyższy poziom ochrony głowy i szyi. 

Obecne przepisy dotyczące fotelików samochodowych dopuszczają korzystanie z produktów zgodnych zarówno z normą R44/04, jak i R129. Foteliki samochodowe zgodne z normą R44 są nadal bezpieczne, ale za jakiś czas norma ta zostanie prawdopodobnie wycofana.  

Więcej informacji na temat fotelików samochodowych R129/i-Size można znaleźć tutaj

Więcej informacji na temat fotelików samochodowych ECE R44/04 można znaleźć tutaj

Foteliki samochodowe R129 i-Size w skrócie 

  • Foteliki samochodowe produkowane według tej normy są dostosowane do wzrostu dziecka, a nie jego wagi. Są one dzięki temu bezpieczniejsze, bo większość rodziców lepiej zna wzrost swoich dzieci niż ich wagę. Łatwiej jest wówczas zapewnić dziecku odpowiedni rozmiar fotelika. 

  • Ta norma jest uważana za najwyższy standard bezpieczeństwa, zapewniający podwyższoną ochronę głowy i szyi. 

  • W ramach tej normy uwzględniane są również wyniki testów kolizji bocznych. 

  • Fotelik samochodowy i-Size należy instalować przy użyciu systemu ISOFIX, w którym fotelik jest zamocowany bezpośrednio do podwozia samochodu. Foteliki samochodowe ISOFIX minimalizują możliwość popełnienia błędu przy ich montażu w samochodzie. Pamiętaj, że do zamontowania fotelika samochodowego dla niemowląt na ISOFIX, potrzebna będzie dodatkowa baza ISOFIX.

Zobacz foteliki samochodowe Maxi-Cosi i-Size tutaj
 

Foteliki samochodowe ECE R44/04 w skrócie 

  • Grupy fotelików samochodowych R44 0+ (od urodzenia do 13 kg), 1 (9–18 kg) lub 2/3 (15–36 kg) opierają się na wadze dziecka, a nie na jego wzroście, i są odpowiednie dla dzieci od urodzenia do 12 lat. 

  • Dostępne są modele do montażu w systemie ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa w samochodzie, jeśli pojazd nie ma punktów ISOFIX.  

  • Foteliki samochodowe zgodnie z normą R44 są poddawane testom zderzeniowym czołowym i tylnym, ale zderzenia boczne nie są testowane. 

  • Dziecko może podróżować w foteliku samochodowym R44 przodem do kierunku jazdy najwcześniej po ukończeniu około 9 miesiąca życia. 

Kup foteliki samochodowe Maxi-Cosi ECE R44 tutaj

 

Dlaczego według przepisów i-Size dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy?  

Jeśli używasz fotelika samochodowego i-Size, Twoje dziecko musi podróżować tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia. Jest to minimalny zalecany wiek pozwalający przewozić dzieci przodem do kierunku jazdy bez zagrożenia dla ich delikatnej szyi i głowy. Przewożenie tyłem do kierunku jazdy zapewnia maksymalną ochronę niemowlakom i małym dzieciom.  

 

Więcej informacji o zaletach jazdy tyłem do kierunku jazdy można znaleźć tutaj.

 

Czy mam wybrać fotelik zgodny z normą R44 czy i-Size? 

Typ fotelika samochodowego zależy od wieku dziecka i Waszych indywidualnych potrzeb. Foteliki samochodowe R44 spełniają wysokie wymagania bezpieczeństwa i zapewniają Ci spokój. Jeśli jednak chcesz podróżować z dzieckiem w foteliku spełniającym najnowsze i najsurowsze normy bezpieczeństwa, wybierz produkt zgodny ze specyfikacją i-Size.