Podróżowanie samolotem w ciąży

Najpierw przeczytaj poniższe informacje

Myślisz o tym, by polecieć gdzieś na relaksujące wakacje? Odpoczynek bardzo dobrze Ci zrobi, ale zanim zarezerwujesz lot, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Ważna rada

Unikaj miejsc, w których wymagane są szczepienia lub branie leków na malarię przed przybyciem na miejsce. Malaria jest groźna dla Ciebie i Twojego dziecka.

Zapytaj w informacji lotniczej, czy możesz wsiąść do samolotu. Zazwyczaj nie zaleca się latania po 28/32 tygodniu ciąży, ale niektóre linie lotnicze zezwalają na odbywanie lotów na krótkich trasach do 36 tygodnia ciąży. Aby całkowicie się zrelaksować, skontaktuj się ze swoim lekarzem położnikiem i zapytaj, czy lot jest dla Ciebie bezpieczny.

Ważna rada

Sprawdź swoje ubezpieczenie podróżne, aby upewnić się, że pokrywa ono koszty leczenia związane z ciążą, w tym przedwczesnego porodu.

Nie zapomnij zapytać, czy linie lotnicze wymagają jakichkolwiek dokumentów medycznych. A nawet jeśli nie, to i tak dobrze jest uzyskać od lekarza położnika następujące informacje:

  • Czy Twoja ciąża jest normalna i przebiega bez komplikacji
  • Kiedy przypada spodziewany termin porodu
  • Czy spodziewasz się więcej niż jednego dziecka

 

Ważna rada

Lotniskowe detektory metalu nie są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ siła generowanego przez nie pola elektromagnetycznego jest podobna do siły pola magnetycznego wytwarzanego przez wiele urządzeń domowych używanych na co dzień.

 

Wszyscy na pokład!

O ile to możliwe, poproś o dodatkowe miejsce na nogi, żebyście wygodnie zmieścili się Ty i Twój brzuch.

Ważna porada

Poziom tlenu w kabinie ciśnieniowej jest bezpieczny dla zdrowych kobiet w ciąży. Nie ma się czym martwić.

Weź ze sobą małą poduszkę, która pomoże Ci wygodnie usiąść i zapewni dodatkowe oparcie plecom. Skarpetki i luźne ubranie zapewnią Ci również dodatkowy komfort w podróży na dłuższym dystansie. W takcie lotu nie zapomnij pić dużo wody i jeść zdrowe przekąski.
 

Ważna porada

Co jakiś czas przejdź się po kabinie, by pobudzać krążenie krwi i przeciwdziałać zakrzepicy.

 

Ciesz się urlopem

Kiedy jesteś w ciąży, Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, więc używaj dużo kremu do opalania z wysokim filtrem UV. Unikaj słońca w południe i noś kapelusz, będąc na dworze. Jeśli dostaniesz wysypki, znajdź miejsce z dala od słońca, aby się ochłodzić.

Ważna rada

W ciąży możesz mieć opuchnięte nogi, dlatego noś wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, a szpilki zostaw w domu… Jedna rzecz mniej do spakowania!

Ale przede wszystkim dobrze się baw i ciesz się urlopem.

 

Inne porady, jak bezpiecznie podróżować

Dowiedz się więcej o bezpiecznym prowadzeniu samochodu w ciąży i o różnicy między IsoFix a pasem bezpieczeństwa.