Prowadzenie samochodu w ciąży

Czy będąc w ciąży, powinnam zapinać pas bezpieczeństwa?

Twoją największą troską jest zapewnienie nienarodzonemu dziecku maksymalnego bezpieczeństwa, a najlepszym sposobem, by to zapewnić, jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Zostało udowodnione, że pasy bezpieczeństwa mogą ocalić życie i radykalnie ograniczają ryzyko obrażeń. Nie zapinając pasa bezpieczeństwa, nawet na krótkiej rodzinnej przejażdżce z niewielką prędkością, narażasz siebie i dziecko na wielkie ryzyko.

Ważna porada

Warto wiedzieć, że prawo zwalnia z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa kobiet tylko w widocznej ciąży.

Jak zapiąć pas bezpieczeństwa

Poprowadź udową część pasa maksymalnie nisko na wysokości bioder i pod brzuchem.

Ważna porada

Nie przekładaj pasa biodrowego przez brzuch.

Umieść pas barkowy pomiędzy piersiami i z boku brzucha.

Ważna porada

Nie przekładaj pasa barkowego przez brzuch, pod pachą ani za plecami.

Jeśli okaże się, że pas barkowy jest niewygodny dla szyi, zmieniaj położenie fotela lub pasa, aż poczujesz się komfortowo.

Ważna porada

Jeśli przesuwasz fotel, pamiętaj również o odpowiednim dopasowaniu lusterek i upewnij się, że możesz swobodnie dosięgnąć do wszystkich pedałów.

Poduszki powietrzne

Nigdy nie wyłączaj poduszek powietrznych, ponieważ zapewniają one dodatkową ochronę. Pamiętaj jednak, że mogą one być niebezpieczne, jeśli nie zapinasz prawidłowo pasów bezpieczeństwa.

Ważna porada

Odsuń fotel jak najdalej od deski rozdzielczej lub kierownicy, ale tylko na tyle, by móc swobodnie korzystać z lusterek i bez trudu dosięgać do pedałów.