(Długie) podróże samochodem z niemowlęciem: porady dotyczące komfortowego i bezpiecznego podróżowania z noworodkiem

Twoi znajomi i rodzina nie mogą doczekać się, kiedy zobaczą Twoje nowo narodzone dziecko. Jeśli nie mieszkają w pobliżu, zaplanuj długą podróż z wyprzedzeniem, tak aby przebiegła bezpiecznie i wygodnie, na ile to możliwe. Przeczytaj nasze wskazówki i porady, aby znaleźć odpowiedzi na pytania o maksymalny czas w foteliku, zabawki i inne sprawy.  

Jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym? 

Większość rodziców chce wiedzieć, jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym. Ogólne zalecenie jest takie, aby nie był to czas dłuższy niż 2 godziny bez przerw. Zalecenie wynika z tego, że płaska pozycja leżąca jest uznawana za najzdrowszą i najkorzystniejszą dla niemowlęcia, a fotelika samochodowego nigdy nie da się całkowicie rozłożyć do pozycji poziomej. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z długich podróży, o ile zaplanujesz odpowiednio częste przystanki na nakarmienie i przewinięcie dziecka.  

  • Zabierz ze sobą duży koc, aby dziecko mogło się na nim zrelaksować i rozciągnąć podczas postoju.  

Nasz gondola Jade umożliwia bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie w pozycji leżącej — zobacz:  

Kiedy można wyruszyć w pierwszą długą trasę z noworodkiem? 

W przypadku noworodków zaleca się ograniczenie czasu ciągłej jazdy do maksymalnie 30 minut.   

Komfort dziecka przede wszystkim 

Wykonaj te czynności, aby pomóc dziecku łatwiej dotrzeć do celu. 

  • Wkładka typu kokon dla noworodków otuli Twoje dziecko, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo. Find out more.  

  • Korzystaj z osłon przeciwsłonecznych lub daszków do fotelików, aby zmniejszyć ilość światła i zachęcić dziecko do drzemki.

  • Jeśli Twoje dziecko lubi słuchać muzyki dla maluchów, zabierz ją ze sobą w podróż. 

  • Jeśli dziecko ma ulubiony kocyk, nie zapomnij go spakować, tak aby zawsze był pod ręką. 

  • Kocyk zapewni dziecku ciepło i komfort. Jeśli temperatura w samochodzie zwiększy się, możesz zdjąć kocyk bez budzenia dziecka, jak w przypadku zdejmowania kurtki. 

  • Miej pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak mata do przewijania i torba z akcesoriami do pielęgnacji dziecka.

  • Zabierz co najmniej jeden zapasowy komplet ubrań, aby przebrać dziecko w razie konieczności. Warto też zainwestować w zapasowy pokrowiec na fotelik. 

Zabawki dla niemowląt na podróż samochodem 

Dobrym pomysłem jest zawieszenie na oparciu fotela, za którym siedzi dziecko, obrazków w jasnych kolorach. Można też przyczepić do fotelika zabawki z różnymi teksturami i dźwiękami, by zainteresować nimi dziecko.   

Bezpieczeństwo fotelika samochodowego 

Czy wiesz, że prawie 80% rodziców nieprawidłowo instaluje fotelik w samochodzie? Zanim ruszysz, upewnij się, że fotelik jest zamocowany zgodnie z wymaganiami. Aby uzyskać dodatkowe informacje, przeczytaj nasze porady dotyczące bezpieczeństwa.

Jaka pora jest najlepsza na podróż? 

Wielu rodziców preferuje podróżowanie w godzinach, w których normalnie dziecko śpi i mają nadzieję, że będzie spało również w samochodzie. Na przykład: możesz zaplanować wyjazd tuż po czasie na kąpiel, by zwiększyć szanse, że dziecko będzie dłużej spało. Zapoznaj się z trasą, zanim wyruszysz w drogę, aby zaplanować odpowiednie miejsca na postoje i karmienie. Warto też unikać podróżowania w godzinach szczytu, by nie utknąć w korkach.  

  • Jeśli planujesz długą podróż z dzieckiem w wieku od 1 do 4 lat, warto przygotować się, aby zapewnić dziecku rozrywkę.  

  • Aby uzyskać więcej informacji dotyczących podróżowania z dzieckiem, przeczytaj nasz poradnik podróżowania samolotem z dziećmi.