Dlaczego warto kupić wózek, w którym siedzisko jest ustawione tyłem do kierunku jazdy?

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rodzicem pomaga budować więź emocjonalną, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Patrzenie na rodzica zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kontakt wzrokowy odgrywa ponadto ważną rolę w rozwoju szeregu kompetencji, w tym językowych. Dzięki ustawieniu dziecka przodem do siebie możesz częściej się do niego uśmiechać podczas spaceru.  

 

Dlaczego warto wybrać wózek, w którym siedzisko jest ustawione tyłem do kierunku jazdy? 

Nie musisz przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, ale wielu rodziców preferuje ten sposób. Badania wykazują, że kontakt wzrokowy z rodzicem jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka od urodzenia do dziewięciu miesięcy.  

  • Dzięki takiemu ustawieniu dziecko lepiej Cię widzi i słyszy, a to zapewnia mu komfort i pozwala się zrelaksować. 

  • Mówienie do dziecka, nawet jeśli ono jeszcze nie odpowiada, jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju mowy. Wielu rodzicom łatwiej mówić do dziecka, gdy na nie patrzą. 

  • Kontakt wzrokowy sprzyja rozwojowi funkcji poznawczych dziecka, ponieważ uczy je kojarzenia twarzy z głosami oraz jedzenia z osobą karmiącą. 

Dla rodzica takie ustawienie też jest bardziej komfortowe, ponieważ ma wszystko pod kontrolą.  

  • Masz dziecko na oku przez cały czas i widzisz, czy wszystko z nim w porządku. 

  • Zauważysz, kiedy zsunie się kocyk i możesz ponownie przykryć dziecko. Jeśli zobaczysz, że dziecku jest za ciepło, możesz zdjąć mu wierzchnie ubranie lub zasunąć daszek. 

  • Możesz błyskawicznie reagować na potrzeby dziecka, na przykład, kiedy nadejdzie czas na zmianę pieluchy. 

  • Dla wielu z nas nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka. Patrząc na dziecko, możesz obdarzać je uśmiechem częściej. 

 

Pamiętaj: Twoja twarz działa na dziecko na tyle stymulująco, że czasami kontakt wzrokowy może je nawet zmęczyć. Kiedy zauważysz, że dziecko odwraca głowę i patrzy na coś innego, nie oznacza to, że przestało się Tobą interesować. To po prostu znaczy, że potrzebuje chwili, aby przetworzyć wszystkie nowe informacje, które do niego docierają.  

Po czym poznać, że nadszedł czas na przestawienie siedziska, tak aby dziecko podróżowało przodem do kierunku jazdy? 

Wraz z rozwojem dziecka zwiększa się jego zainteresowanie wszystkim, co je otacza. Przestawienie siedziska, tak aby dziecko podróżowało przodem do kierunku jazdy, ułatwia poznawanie świata i przejście na kolejny ważny etap rozwoju. Niektórzy rodzice wprowadzają zmiany stopniowo. 

Nie znaczy to, że musisz kupować nowy wózek. Jeśli masz wózek z siedziskiem ustawianym w dwóch kierunkach, możesz szybko zmieniać ustawienie dziecka względem kierunku jazdy i zapewnić mu czas na przyzwyczajenie się do zmian. 

Przeczytaj nasz przewodnik i zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat tego, kiedy należy zmienić ustawienie dziecka względem kierunku jazdy.

Pamiętaj: ze względów zdrowotnych noworodki powinny być przewożone w pozycji leżącej płaskiej, najlepiej w odpowiedniej gondoli. Czas na spacerówkę przyjdzie wtedy, gdy dziecko będzie potrafiło siedzieć samodzielnie lub z niewielką pomocą.