Jak wybrać fotelik?

Wybierz właściwy

Jaki jest najlepszy fotelik dla mojego dziecka?

Najlepszy fotelik dla Twojego dziecka to taki, dopasowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka i jednocześnie pasujący do Twojego samochodu i łatwy do zamontowania. Tutaj znajdziesz kilka porad i rekomendacji, które mamy nadzieję, pomogą Ci podjąć decyzję.

Nie wiesz jaki fotelik wybrać?

Skorzystaj z naszej Listy Sprawdzonych Samochodów

 

Wzrost i waga są ważniejsze niż wiek

Istnieją dwie normy dla fotelików samochodowych: i-Size (R129) bierze pod uwagę wzrost dziecka przy klasyfikacji fotelików oraz ECE R44/04 bierze pod uwagę wagę dziecka przy podziale fotelików na grupy.

 

Regulacja i-Size (R129)

i-Size, również znana jako UN R129, wyznacza nowe standardy bezpieczeństwa EU i podnosi poziom bezpieczeństwa fotelików samochodowych. Regulacja dostarcza dodatkową ochronę w wielu różnych aspektach, przede wszystkim przez narzucenie obowiązku przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia.

i-Size uznaje wzrost dziecka, jako wyznacznik dotyczący doboru fotelika, ważniejszy niż waga, czy wiek dziecka. Rodzice znają wzrost swojego dziecka lepiej niż jego wagę, a istnieje wiele różnic między wzrostem dzieci, a ich wagą i wiekiem. Wzrost pokazuje lepiej, czy fotelik jest odpowiednio dopasowany do dziecka i kiedy rodzic powinien wymienić fotelik na większy.

Foteliki zgodne z normą i-Size są zaprojektowane odpowiednio do wzrostu dzieci (np. od 67 cm do ok. 105 cm).

 

Regulacja ECE R44/04

Foteliki zgodne z normą ECE R44/04 dzielą się na grupy, w zależności od wagi dziecka (zobacz podsumowanie).

Niemowlak    Grupa 0+      od urodzenia do 13 kg      |    do ok. 12 miesięcy

Maluch           Grupa 1         od 9 do 18 kg                      |    od ok. 9 miesięcy do 3½ roku

Starszak         Grupa 2/3     od 15 do 36 kg                    |    od ok. 3½ roku do ok. 12 lat

 

Ogólne

Nigdy nie używaj fotelika, który jest za duży, sprawdź, czy jest odpowiedni do wzrostu Twojego dziecka (i-Size) lub wagi (ECE R44/04 ) od pierwszego dnia użytkowania. Odpowiednia kategoria fotelika jest zaznaczona na pomarańczowej naklejce ECE zwykle umieszczonej pod spodem fotelika. Kategorie wiekowe są tam również podane, jednak ze względu na to, że jedno dziecko może być cięższe od drugiego, grupa wiekowa nie powinna być traktowana jako wyznacznik.

Eksperci fotelików samochodowych mówią “Nie tylko wiek dziecka, trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika. Należy przede wszystkim sprawdzić jego wzrost (dla fotelików zgodnych z i-Size) i waga (dla fotelików zgodnych z ECE R44 / 04), który fotelik najlepiej pasuje do samochodu; czy niemowlę lub dziecko będzie uczestniczyć w długich czy krótkich podróżach i czy trzeba będzie przenieść fotelik samochodowy z jednego samochodu do drugiego, a także, co jest najbardziej wygodne dla Ciebie, jako rodzica. Moim wyborem byłby fotelik, który można wpiąć w bazę. Kiedy wepniesz fotelik do bazy masz pewność i spokojną głowę, że Twoje dziecko jest bezpieczne, a fotelik po kliknięciu z łatwością możesz wpiąć lub wypiąć z samochodu. To doskonały wybór dla zapracowanych rodziców ".

Kiedy jest czas na zmianę fotelika na większy?

Maxi-Cosi radzi, aby zaczekać jak najdłużej to możliwe, ze zmianą fotelika dla niemowlaka na większy fotelik dla malucha. Niemowlęta są najlepiej chronione, gdy podróżują tyłem do kierunku jazdy. W sytuacji kolizji siły działające na dziecko są absorbowane i rozkładane na skorupę fotelika i samochodowy pas bezpieczeństwa.

Przesiadka z fotelika dla niemowląt do fotelika dla Malucha

Twoje maleństwo wyrosło już z fotelika dla niemowląt kiedy jego głowa dosięga górnej krawędzi fotelika. Pamiętaj nie zmieniaj fotelika zbyt wcześnie, zanim to konieczne. Zwróć uwagę, czy głowa Twojego dziecka jest odpowiednio chroniona przez górną część fotelika. Uwaga, to że nogi wystają poza krawędź fotelika, nie oznacza, że należy go już wymieniać.

Przesiadka z fotelika dla Malucha do fotelika dla Starszaka

Zmiany fotelika na fotelik grupy 2/3 należy dokonać gdy barkowe pasy uprzęży (ustawione w najwyższym położeniu) znajdują się niżej niż ramię dziecka.

Koniec z fotelikiem

Według przepisów prawa obowiązek wożenia dzieci w fotelikach ustaje, gdy dziecko osiąga wzrost 135cm lub 150cm około 12 lat. Sprawdź listę krajów poniżej, które wymagają określonego wzrostu dzieci, aby móc przewozić je bez fotelika.

Dzieci, które nie korzystają już z fotelika muszą podróżować w zapiętym samochodowym pasie bezpieczeństwa.

 

Kraj Fotelik musi być używany aż do uzyskania minimum

 

wzrostu (w metrach)

Austria 1.50
Belgia 1.35
Niemcy 1.50
Irlandia 1.50
Luxemburg 1.50
Holandia 1.35
Szwajcaria 1.50
Wielka Brytania 1.35
Polska 1.50

Jak zamontować fotelik na ISOFIX