Dlaczego wybrać fotelik zgodny z i-Size?

Jak i-Size sprawia, że podróże są bezpieczniejsze

Czym jest i-Size?

i-Size to europejska norma dotycząca bezpieczeństwa fotelików samochodowych, która weszła w życie w lipcu 2013 roku. Stanowi ona część norm R129 i dotyczy nowych fotelików samochodowych dla niemowląt i maluchów do około 4 roku życia.

Technologia i-Size została opracowana w oparciu o nowoczesne technologie i najnowsze badania z zakresu bezpieczeństwa dzieci podróżujących samochodami.

Co sprawia, że foteliki zgodne z i-Size są bezpieczniejsze?

  • Wzmocniono ochronę głowy i szyi dziecka
  • Niemowlęta i dzieci do 15 miesiąca życia muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy
  • Narzuca korzystanie z ISOFIX - systemu, który ułatwia prawidłowe wpięcie fotelika w samochodzie
  • Foteliki zgodne z i-Size pasują do prawie wszystkich samochodów wyposażonych w system ISOFIX
  • Wybór fotelika jest dokonywany w oparciu o wzrost, a nie wagę dziecka

 

W jaki sposób i-Size bardziej chroni moje dziecko?

Foteliki samochodowe zwrócone tyłem do kierunku jazdy

Foteliki tego typu zapewniają maksymalną ochronę niemowlętom i maluchom, dzięki temu, że siły powstające przy zderzeniu czołowym rozchodzą się po całej powierzchni fotelika.

Do lipca 2013 roku, niemowlętom można było zmienić pozycję jazdy na jazdę przodem do kierunku ruchu w wieku ok. 9-12 miesięcy, co okazało się być zbyt wczesnym posunięciem. Nowa norma nakazuje przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 15 miesiąca życia.

 

Standardy dotyczące ochrony podczas kolizji bocznej

Zapewniają dziecku lepszą ochronę w razie uderzenia bocznego.

 

Lepsze mocowanie

O wiele trudniej jest popełnić błędy w montażu fotelika zgodnego z normą i-Size, ponieważ instalacja nie wymaga przeprowadzenia samochodowego pasa bezpieczeństwa wokół fotelika. Fotelik i-Size w łatwy sposób wpina się do samochodu z użyciem zaczepów ISOFIX, ponadto taki fotelik pasuje do większości modeli samochodów wyposażonych w ISOFIX.

 

Lepsze dopasowanie

Ze względu na fakt, że wybór odpowiedniego fotelik i-Size dokonywany jest w oparciu o wzrost dziecka a nie o wagę, rosnące niemowlę może dłużej podróżować w tym samym foteliku.

 

Mój fotelik samochodowy spełnia wymagania poprzedniej normy. Czy muszę kupić fotelik zgodny z i-Size?

Nie. Na chwilę obecną norma i-Size nie zastępuje poprzedniej normy – wyłącznie daje inną możliwość przy zakupie fotelika samochodowego. Możesz być pewny, że foteliki zgodne z i-Size spełniają najnowsze, aktualnie obowiązujące wymogi prawne.

Aby dowiedzieć się więcej na temat i-Size (R129), pobierz ulotkę informacyjną.