Car Seat Safety Tips

Nasze foteliki samochodowe są jednymi z najbezpieczniejszych jakie można kupić, ale muszą być zamontowane i użytkowane w bezpieczny sposób. Doradzimy Ci jak to zrobić.

Zawsze używaj fotelika, nawet na krótkich dystansach

To oczywiste, i wymagane prawnie, ale do tej pory można zobaczyć dzieci podróżujące bez fotelika. A wypadki mogą się zdarzyć nawet na najkrótszych dystansach. 

Unikaj fotelików z drugiej ręki

Nigdy nie możesz być pewien, że fotelik samochodowy z drugiej ręki (szczególnie zakupiony od obcej osoby) jest w pełni bezpieczny. Nie wiesz, czy nie był uszkodzony w wypadku lub czy nie brakuje w nim części.

Używaj dobrze dopasowanego fotelika

Najlepiej kupić fotelik dopasowany do aktualnej wysokości i masy ciała dziecka, a kiedy urośnie kupić następny. Należy unikać fotelików, które obejmują wszystkie grupy wiekowe.

Zainstaluj fotelik prawidłowo

 • Foteliki dla niemowląt muszą być zawsze skierowane tyłem do kierunku jazdy. Jeśli masz w samochodzie system ISOFIX używaj fotelików montowanych na zaczepy ISOFIX, łatwo zamontujesz fotelik.
 • Jeśli nie masz ISOFIX możesz używać fotelików mocowanych za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Upewnij się, że wiesz jak prawidłowo przeprowadzić pas i mocno go dociągnij.
 • Dopasuj i zapnij szelki uprzęży fotelika. Jeśli możesz włożyć tylko jeden palec pomiędzy szelki a klatkę piersiową dziecka, uprząż jest dobrze zapięta.
 • Przeczytaj uważnie instrukcję obsługi fotelika lub obejrzyj film instruktażowy i wykonuj czynności zgodnie z przedstawionymi informacjami.

 

Zdejmij dziecku kurtkę

Gruba kurtka może sprawić, że szelki będą mniej skuteczne. Jeśli Twojemu dziecku jest zimno, użyj jego kurtki i okryj je jak kocem. 

Upewnij się, że uprząż jest na odpowiedniej wysokości i nie jest pozwijana

Uprząż powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka. Sprawdź, czy szelki nigdzie nie są pozawijane.

Porady dotyczące bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla starszaków

 • Przed zmianą fotelika na następny, należy upewnić się, że w chwili podejmowania decyzji o zmianie, zagłówek fotelika znajduje się na najwyższej pozycji.
 • Dla zachowania najwyższej klasy bezpieczeństwa fotelika, używaj komfortowych fotelików z siedziskiem, oparciem i zagłówkiem, a nie samego siedziska.
 • Należy zawsze używać pasów barkowych i pasów biodrowych uprzęży. Po wpięciu klamry do zamka pasy należy mocno ściągnąć.
 • Jeśli jest to możliwe zalecamy zamontowanie fotelika z użyciem systemu ISOFIX. Dzięki niemu fotelik samochodowy jest bardziej stabilny, szczególnie jeśli  podróżujemy bez dziecka.

Używanie samochodowych pasów bezpieczeństwa

Według prawa nie ma obowiązku używania fotelika samochodowego, gdy dziecko osiągnie wzrost 1.35 lub 1,50m wzrostu. W różnych krajach obowiązują różne przepisy. Sprawdź wymagany wzrost w waszym kraju.

 • Należy upewnić się, że samochodowy pas bezpieczeństwa odpowiednio przebiega przez ramiona i biodra dziecka. Jeśli przebieg pasa nie jest prawidłowy, zalecamy dalsze korzystanie z siedziska.
 • Nigdy nie należy przeprowadzać barkowej części pasa samochodowego za plecami dziecka ani zapinać dziecka tylko pasem biodrowym.
 • Należy upewnić się, że samochodowy pas bezpieczeństwa ustawiony jest we właściwej – zazwyczaj najniższej możliwej – pozycji.
 • Należy upewnić się, że pas biodrowy przeprowadzony jest płasko w górnej części nóg/na biodrach, ale nigdy na poziomie brzucha dziecka.

Foteliki samochodowe Maxi-Cosi to jedne z najbezpieczniejszych fotelików na rynku. Jeśli są prawidłowo zamontowane i użytkowane zgodnie z powyższymi zaleceniami. Montując je i używając w odpowiedni sposób, można w pełni wykorzystać ich zalety i zapewnić oczekiwany poziom bezpieczeństwa.

Używaj fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej

Najbezpieczniejsze dla niemowląt i maluchów jest przewożenie ich tyłem do kierunku jazdy  do conajmniej 15 miesiąca życia. Jeżeli głowa dziecka wystaje ponad skorupę fotelika konieczna jest zmiana siedziska na większe.

Uważaj na włączone poduszki powietrzne

Najbezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy jest tylne siedzenie po prawej stronie . Jeśli jednak chcesz zamontować tego typu fotelik na przednim siedzeniu pasażera, upewnij się, że przednie poduszki powietrzne są wyłączone lub przesuń fotel w samochodzie maksymalnie do tyłu.

Zabierz luźno położone rzeczy z tylnej półki

Podczas wypadku samochodowego nawet drobne rzeczy mogą zamienić się w niebezpieczne pociski. Zabierz je więc i bezpiecznie schowaj. Zastosuj powyższe wskazówki, by móc cieszyć się bezpieczną podróżą wraz z Twoją pociechą.