Pierwsza podróż w foteliku samochodowym

To dzień, którego z pewnością nigdy nie zapomnisz – wreszcie możesz zabrać swoje maleństwo ze szpitala do domu! Będziesz mieć pewnie mnóstwo planów, nie mogąc się doczekać kiedy wreszcie przedstawisz wszystkim nowego, najważniejszego członka rodziny.

Aby ta pierwsza podróż przebiegła gładko, a wszyscy pasażerowie dotrli do domu cali i zdrowi, zapoznaj się z kilkoma zasadami, które pomogą w pełni cieszyć się tym niesamowitym przeżyciem.

Podróżuj bezpiecznie

Pamiętaj, że korzystanie z atestowanych fotelików samochodowych jest obowiązkowe – nawet w przypadku noworodków. Możesz zatem wybrać bezpieczną gondolę lub fotelik zwrócony tyłem do kierunku jazdy. Bezpieczne gondole posiadają dodatkową zaletę – mogą pełnić funkcję łóżeczka przeznaczonego na popołudniowe drzemki.

Top wskazówka

Dobrym pomysłem będzie przećwiczenie instalacji fotelika w samochodzie jeszcze zanim urodzi się dziecko – wtedy możesz mieć pewność, że będziesz w stanie szybko i sprawnie zabezpieczyć wyjątkowego pasażera, kiedy w końcu nadejdzie ten ważny dzień.

Najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelika samochodowego jest środek tylnej kanapy, ponieważ tam występuje mniejsze ryzyko odniesienia obrażeń w przypadku bocznej kolizji. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się być praktyczne - w niektórych modelach samochodów środkowa część podłogi może być podwyższona. Dobrą alternatywą jest wtedy instalacja fotelika na tylnie kanapie za pasażerem.

Top wskazówka

Jeżeli to możliwe, użyj punktów zakotwiczenia ISOFIX, aby zamontować fotelik samochodowy. System ISOFIX znajduje się w wyposażeniu większości stosunkowo nowych samochodów. Ten sposób montażu jest o wiele łatwiejszy w porównaniu z tradycyjną metodą instalacji za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa.

Jeżeli zdecydujesz się na montaż fotelika na przednim siedzeniu pasażera, pamiętaj, aby przed tym zawsze wyłączyć poduszkę powietrzną, ponieważ jej wybuch mógłby stanowić niebezpieczeństwo dla Twojej pociechy. Zgodnie z najnowszymi standardami i-Size dziecko do 15 miesiąca życia powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy.

Top wskazówka

Podczas podróży samochodem nigdy nie trzymaj dziecka w ramionach – to bardzo niebezpieczne. Gwałtowne hamowanie może spowodować, że wypadnie ono z Twoich rąk i zostanie z dużą siłą wypchnięte wprost na deskę rozdzielczą.

Podróżuj komfortowo

Niemowlęta rozgrzewają się tak szybko, jak szybko marzną. Upewnij się, że Twojemu dziecku jest ciepło i wygodnie, ale pamiętaj, aby nie okrywać go zbyt dużą ilością warstw.

Top wskazówka

W czasie upałów niezbędne okazują się także osłonki na okna samochodu, zarówno, aby utrzymać dziecko w przyjemnym chłodzie, jak i po to, aby uniemożliwić metalowym częściom fotelika nagrzanie się. A podczas chłodnych dni niezbędny będzie ciepły śpiworek!

Podróżuj wygodnie

Ułatwiaj sobie życie! Wybierając połączenie fotelika Maxi-Cosi z wózkiem z łatwością pokażesz dziecku świat – zarówno pieszo jak i samochodem!  Dodatkowo, dla maksymalnej wygody, foteliki Maxi-Cosi dla niemowląt są kompatybilne z wózkami Maxi-Cosi i Quinny.