Gdzie znajduje się najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, w którym można umieścić fotelik? 

Po wyborze bezpiecznego fotelika samochodowego dla swojego maluszka jesteście gotowi, aby całą rodziną wybrać się w podróż! Zanim wyruszycie, jest ważne, aby wiedzieć, gdzie najbezpieczniej umieścić fotelik w samochodzie. 

W Maxi-Cosi zalecamy umieszczenie fotelika samochodowego na tylnym siedzeniu – najlepiej na środku. Jednak możesz też wziąć pod uwagę inne możliwości, na przykład gdy musisz zamontować kilka fotelików albo gdy w twoim samochodzie nie można zamontować fotelika pośrodku. 

Dlatego chcemy ci pomóc w wyborze najlepszego miejsca dla fotelika samochodowego: 

1) Z tyłu pośrodku: Najbezpieczniejsze miejsce! 

Montaż fotelika pośrodku tylnego siedzenie jest najbezpieczniejszy ze względu na maksymalną odległość tego miejsca od poduszek powietrznych po stronie pasażera i jakichkolwiek uderzeń. 

Jakkolwiek statystycznie ujmując, jest to najbezpieczniejsze położenie, wiemy, że czasami jest bardzo niepraktyczne lub niemożliwe do zastosowania ze względu na wielkość siedzenia czy brak pasa bezpieczeństwa lub punktów ISOFIX w tym miejscu w pojeździe. 

2) Za pasażerem 

Chociaż to miejsce zgodnie ze statystykami nie jest uznawane za najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika samochodowego, klienci często je wybierają. 

Pomijając kwestię powszechności zderzeń bocznych, tylne siedzenie za pasażerem ma tę zaletę, że umożliwia łatwy dostęp do dziecka, a jednocześnie często zapewnia dziecku spokój, ponieważ ruch uliczny znajduje się z drugiej strony pojazdu. 

3) Za kierowcą 

To także bezpieczna pozycja dla fotelika, jako że pozostaje on umiejscowiony w tylnej części pojazdu. Jednak jest bardziej niebezpieczna niż miejsce za pasażerem, gdyż zderzenia boczne częściej występują od tej strony. 

4) Miejsce z przodu 

Zalecamy mocowanie fotelika na tylnym siedzeniu, ale jeśli musisz go zamontować na przednim siedzeniu, to zanim ruszysz w drogę zawsze wyłącz przednie poduszki powietrzne. Jeśli poduszka powietrzna pasażera jest włączona, to na przednim siedzeniu nigdy nie można umieszczać dziecka w wieku poniżej 12 lat. 

Z położenia z przodu można skorzystać tylko w ostateczności, także ze względu na większe zagrożenie związane z rozproszeniem uwagi kierowcy oraz fakt, że jest to miejsce najczęstszych uderzeń. 

Jeśli przewozisz troje dzieci (noworodka, małe dziecko i czterolatka) i nie można zmieścić z tyłu trzech fotelików, zalecamy następujące rozmieszczenie: 

  • noworodek na miejscu na tylnym siedzeniu za pasażerem 

  • młodsze dziecko na miejscu na tylnym siedzeniu za kierowcą 

  • czterolatek na przednim siedzeniu (z wyłączoną poduszką powietrzną i fotelikiem ustawionym tyłem do kierunku jazdy), wszyscy z odpowiednimi zabezpieczeniami. 

Niezależnie od sytuacji, zawsze upewnij się, czy fotelik samochodowy jest prawidłowo zamocowany i ciesz się radosnymi podróżami z dziećmi!