Jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy?

Który fotelik samochodowy jest najlepszy dla mojego dziecka?

Najlepszy będzie fotelik samochodowy, który jest odpowiedni dla Twojego dziecka i samochodu oraz łatwy w montażu i obsłudze. Oto kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Wzrost i waga dziecka są ważniejsze niż wiek

Obowiązują dwie normy w sprawie dziecięcych fotelików samochodowych: i-Size (UN R129) oraz ECE R44/04. Norma i-Size stosuje klasyfikację fotelików na podstawie wzrostu dziecka, natomiast ECE R44/04 dzieli foteliki według wagi pasażerów.

Norma i-Size (UN R129)

i-Size (UN R129) to nowa norma UE zapewniająca dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa w samochodzie. Zapewnia on dodatkową ochronę na kilka sposobów, w szczególności poprzez wymóg przewożenia dzieci do 15 miesiąca tyłem do kierunku jazdy.

i-Size określa dopasowanie fotelika na podstawie wzrostu dziecka, a nie jego wieku ani wagi. Wydaje się, że rodzice lepiej znają wzrost swoich dzieci niż ich wagę, a dzieci w tym samym wieku mogą znacząco różnic się i wzrostem, i wagą. To działanie bocznych poduszek powietrznych nie ma związku ustawieniem fotelika względem kierunku jazdy.

Foteliki samochodowe z homologacją i-Size zawsze są przeznaczone dla dzieci w określonym przedziale wzrostu (np. od 67 cm do 105 cm).

Norma ECE R44/04

Foteliki samochodowe z homologacją ECE R44/04 są podzielone na kategorie na podstawie wagi dziecka (zobacz podsumowanie).

  Fotelik samochodowy Waga Wiek
Niemowlę Group 0+ od pierwszego dnia życia do 13 kg do 12 miesięcy
Maluch Group 1 9-18 kg od 9 miesięcy do 3,5 roku
Starszak Group 2/3 15-36 kg od 3,5 roku do 12 lat

Nigdy nie kupuj za dużych fotelików samochodowych. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie fotelik jest odpowiedni do wzrostu (i-Size) lub wagi (ECE R44/04) dziecka. Informacja o kategorii jest podana na pomarańczowej etykiecie ECE znajdującej się często na spodzie fotelika samochodowego. Często podaje się także kategorie wiekowe, ale ze względu na różnice w wadze między dziećmi, grupę wiekową należy traktować jako parametr pomocniczy.

Najbezpieczniej jest kupować foteliki dostosowane do wzrostu lub wagi dziecka i wymieniać je w miarę jak dziecko rośnie. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż używanie jednego fotelika od urodzenia do 3,5 roku lub dłużej.

Oto opinia eksperta ds. bezpieczeństwa pojazdów: “Wybierając fotelik samochodowy, należy brać pod uwagę nie tylko wiek dziecka. Bardzo ważne są także wzrost (w przypadku fotelików z homologacją i-Size) i waga (w przypadku fotelików z homologacją ECER44/04) oraz to, który fotelik zapewnia najbezpieczniejsze podróżowanie dziecku w konkretnym samochodzie. Warto także rozważyć, czy dziecko będzie podróżowało na krótkich, czy długich trasach, czy będzie trzeba wymieniać fotelik na model dla starszego dziecka oraz który produkt będzie najwygodniejszy z punktu widzenia rodzica. Moja najważniejsza rada jest taka, by wybrać fotelik, który jest dobrze dopasowany do bazy. Fotelik bezpiecznie zamontowany w bazie gwarantuje odpowiednią ochronę dziecku i łatwą obsługę rodzicowi."

Kiedy należy wymienić fotelik samochodowy?

Maxi-Cosi zaleca zwlekać z wymianą fotelika dla niemowląt na fotelik dla maluchów tak długo, jak to możliwe. Niemowlęta w samochodzie są najbezpieczniejsze wtedy, gdy fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Energia zderzenia jest wówczas absorbowana i rozkładana na skorupę ochronną fotelika oraz samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Zamiana fotelika dla niemowlaka na fotelik dla malucha 

Jeśli czubek głowy dziecka sięga górnej krawędzi oparcia fotelika, to znaczy, że wyrosło z fotelika. Zanim to nastąpi, nie należy wymieniać fotelika. Upewnij się, że górna część oparcia fotelika odpowiednio chroni głowę dziecka. Uwaga: wystawanie nóg dziecka za krawędź fotelika samochodowego nie jest problemem.

Zamiana fotelika dla malucha na fotelik dla starszaka

Fotelik dla malucha należy wymienić na fotelik z grupy 2/3, gdy ramiona dziecka będą wystawać 2 cm powyżej najwyższych otworów na pasy barkowe przy ustawieniu zagłówka w najwyższej pozycji. Upewnij się, że zagłówek dziecięcego fotelika samochodowego jest ustawiony w najniższej pozycji podczas zamieniania sprzętu.

Pożegnanie z fotelikami

YZgodnie z prawem dziecko, które ma 1,50 m wzrostu (około 12 lat), nie musi już podróżować w foteliku samochodowym. Zapoznaj się z poniższą listą limitów wzrostu dzieci w poszczególnych krajach. Dzieci, które już nie są przewożone w fotelikach, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Jak zamontować fotelik samochodowy z systemem ISOFIX

Przeczytaj więcej o mocowaniu fotelika samochodowego z systemem ISOFIX.