Ranking bezpieczeństwa fotelików

Jak działa nasz ranking bezpieczeństwa

Aby pokazać jak bezpieczne są nasze foteliki samochodowe, opracowaliśmy ranking określający poziom bezpieczeństwa naszych fotelików, jest on dodatkiem do niezależnych rankingów, przeprowadzanych przez organizacje konsumenckie. Poniżej wyjaśniamy jak to działa.

Grupy bezpieczeństwa

Nasze foteliki samochodowe podzieliliśmy na 3 grupy bezpieczeństwa:

  • Dobry poziom bezpieczeństwa
  • Bardzo dobry poziom bezpieczeństwa
  • Doskonałe bezpieczeństwo

Rankingi opiera się o:

  • Zgodność fotelika samochodowego z regulacjami
  • Rodzaj instalacji wykorzystanej w danym modelu fotelika

Regulacje i instalacja

Foteliki zgodne z i-Size (R129) versus foteliki zgodne z R44

Foteliki samochodowe dopuszczone zgodne z normą R44/04 są bezpieczne i nadal można ich używać. Foteliki zgodne z nową normą i-Size zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jest to spowodowane tym, że i-Size:

  • Zapewnia zwiększoną ochronę głowy i szyi
  • Zapewnia lepszą ochronę przed uderzeniem bocznym
  • Zmniejsza ryzyko przesadzenia dziecka przodem do kierunku jazdy zbyt wcześnie
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo nieprawidłowej instalacji

 

ISOFIX versus mocowanie fotelika pasami bezpieczeństwa

ISOFIX to międzynarodowy znormalizowany system mocowania zapewniający najbezpieczniejszy, najprostszy i najszybszy sposób prawidłowego montażu fotelika bez konieczności użycia samochodowego pasa bezpieczeństwa.

Ryzyko nieprawidłowego zamontowania i użytkowania fotelika samochodowego jest znacznie większe gdy montaż fotelika jest wykonywany z wykorzystaniem samochodowych pasów bezpieczeństwa. Z systemem ISOFIX ryzyko nieprawidłowego zamontowania jest zminimalizowane.

Wyniki testów zderzeniowych

W Maxi-Cosi testujemy nasze foteliki samochodowe zgodnie z najwyższymi istniejącymi standardami za pomocą dynamicznych testów zderzeniowych. Testy te nie służą wyłącznie tworzeniu rankingów bezpieczeństwa Maxi-Cosi. Zapewniają nam uzyskanie indywidualnych ocen niezależnych od Europejskiego Centrum Testów (ETC), które główną uwagę skupia na testach zderzeniowych i testach użytkowych. Europejskie Centrum Testów, które w głównej mierze składa się z niezależnych organizacji konsumenckich testuje rocznie wiele fotelików samochodowych. Aby dowiedzieć się więcej o ECT zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.international-testing.org/ Wynik testu zderzeniowego ECT oparty jest na 2 testach:

Badanie dynamiczne

Ocena bezpieczeństwa fotelików samochodowych opiera się na teście zderzenia czołowego i bocznego. Manekin umieszczony w foteliku samochodowym jest wyposażony w zaawansowane czujniki mierzące zderzenie sił na niego oddziaływujących. Następnie, ADAC wraz z partnerami oblicza końcowy wynik w oparciu o uzyskane pomiary.

Łatwość obsługi

Łatwość obsługi ocenia się w 5 kategoriach począwszy od montażu fotelika w samochodzie po regulację pasów uprzęży na manekinie. Podczas tych czynności badane jest ryzyko nieprawidłowego montażu i błędów w obsłudze.

Suma wyników tych badań składa się na ocenę końcową, polegającą na przyznawaniu gwiazdek (5 gwiazdek oznacza, że wynik jest najlepszy z możliwych do uzyskania, 0 gwiazdek oznacza najgorszy uzyskany wynik).